Soczewki kontaktowe – jakie mają zalety, jak je wybrać i jak używać?

16 października 2022

Użytkowników soczewek kontaktowych ciągle przybywa. Ta forma korygowania wzroku zyskuje na popularności dzięki swojej funkcjonalności i dlatego, że są po prostu wygodne. Widać tu rozwój technologii – soczewki używane obecnie są dużo bardziej komfortowe niż te, które nosiło się dajmy na to 20 czy 30 lat temu. Nosicie okulary, ale rozważacie zmianę na soczewki? Pozwólcie, że przypomnijmy wam ich najważniejsze cechy.

Dlaczego właśnie soczewki?

Najpopularniejszym sposobem na korygowanie wad wzroku są okulary. Co nie znaczy, że zawsze i dla każdego będą optymalne, warto więc przyjrzeć się zaletom, jakie cechują szkła kontaktowe.

Na pewno należy do nich duża swoboda dla noszącego. Można w nich uprawiać niemalże każdą dyscyplinę sportu i oddawać się przeróżnym aktywnościom fizycznym. Nie martwiąc się przy tym, że ześlizgną się z głowy czy będą uwierały i drażniły spoconą skórę, co jest typowe dla okularów. Soczewki można też używać w sportach, w których okulary są wykluczone lub problematyczne, ze względu na konieczność noszenia maski, ochraniaczy czy gogli.

Soczewki nie są podatne na warunki atmosferyczne. Okulary, mimo powłok uszlachetniających, pokrywają się skroploną parą wodną, gdy wchodzimy do ciepłego pomieszczenia z zimnego otoczenia. W przypadku mżawki czy deszczu jakość widzenia staje się bardzo słaba. Analogicznie dzieje się także w czasie dni śnieżnych czy przy dużej mgle.

Soczewki nie są drogie. Zakup okularów z dobrymi, markowymi oprawkami – czyli prezentujących się naprawdę ładnie — jest porównywalny cenowo z soczewkami. Wystarczy, że przeliczymy, co ile czasu musimy wymienić oprawki i/lub szkła okularów i porównamy to z cenami. Okazuje się, że parę markowych soczewek miesięcznych możemy nabyć nawet już za około 30 złotych. Wystarczy „upolować” promocję w internetowym sklepie optycznym z soczewkami kontaktowymi http://www.swiatsoczewek.com/.

Jakie soczewki wybrać?

Co do wyboru soczewek, to mamy właściwie 2 etapy. Pierwszy związany jest z wizytą u specjalisty od pomocy optycznych – optometrysty lub u lekarza okulisty. Badanie wzroku rozpozna wadę i od tego zależy, jaki rodzaj soczewek będziemy nosić. Sferyczne przy krótkowzroczności i dalekowzroczności, toryczne przy astygmatyzmie czy też progresywne w przypadki prezbiopii. Na podstawie indywidualnych predyspozycji optometrysta może także zaproponować konkretny materiał albo tryb noszenia.

I właśnie ten tryb jest drugim etapem, określa bowiem, jak długo będziemy mogli nosić soczewki, jak często je zmieniać czy też ilu par miesięcznie potrzebować.

Soczewki jednodniowe wykonane są z najbardziej delikatnych i przyjaznych dla oczu materiałów. Na tyle, że to po nie często sięgają osoby z alergiami czy np. zespołem suchego oka. Takie soczewki zakłada się rano, nosi cały dzień (12-15 godzin) i zdejmuje wieczorem. Po zdjęciu należy je wyrzucić, by następnym razem założyć świeżą parę. Oznacza to, że potrzebujemy do 30 par soczewek na miesiąc, co oczywiście rzutuje na koszty ich użytkowania. Jednak często nosi się soczewki jednodniowe zamiennie z okularami – na specjalne okazje, gdy te drugie mogłyby przeszkadzać. Przykładowo koncert, mecz, basen.

Soczewki miesięczne są z kolei najbardziej popularne i najtańsze w użytkowaniu – wystarczy jedna para na 30 dni. Mogą być noszone w trybie dziennym (od rana do wieczora) lub całodobowym (nawet kilka dni i nocy bez zdejmowania). Optometryści radzą nie nadużywać soczewek całodobowych, jeśli nie jest to konieczne, bo obciążają one oczy. Po zdjęciu soczewki o przedłużonym czasie noszenia muszą być oczyszczone specjalnym płynem oraz umieszczone w pudełeczkach do przechowywania, również nim wypełnionych.

W zależności od trybu życia, obowiązków zawodowych czy rodzinnych, uprawianych hobby możemy wybrać któryś z powyższych typów soczewek.

Zakładanie soczewek

To czynność, która sporą część osób zniechęca do soczewek. By je założyć czy zdjąć należy przecież dotknąć oka, a to nie dla każdego jest naturalne i miłe. W rzeczywistości często wystarczy kilka prób z soczewkami, by przyzwyczaić się do tego uczucia. Nie jest ono również czasochłonne. Wystarczy umyć dłonie i starannie je wytrzeć, a następnie wyjąć soczewkę i położyć na opuszce palca. Odchylamy obie powieki, pomagając sobie drugą dłonią, spoglądamy w górę i delikatnie nakładamy soczewkę na gałkę oczną. To wszystko. Dobrą praktyką, przynajmniej na początku, jest użycie kropli do oczu (dostosowanych do używania z soczewkami), by zwiększyć ich wilgotność, co ułatwia ułożenie się soczewki.

Artykuł partnera

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz