Jak wygląda alkoholizm u kobiet?
Alkoholizm jest chorobą, która w równym stopniu dotyka kobiet i mężczyzn. Głód alkoholowy i zaburzona kontrola picia to dwa wspólne objawy. Jeśli przyjrzymy się innym aspektom uzależnienia, możemy zauważyć pewne różnice. W jaki sposób kobiety piją alkohol? Czym alkoholizm kobiet różni się od alkoholizmu mężczyzn? Ten artykuł zawiera ciekawe informacje.
Alkoholizm u kobiet a alkoholizm u mężczyzn
Istnieje szereg oczywistych różnic między płciami, które determinują style picia każdej z nich. Trzy główne czynniki, które oddzielają obie grupy to budowa fizjologiczna, funkcjonowanie emocjonalne i funkcjonowanie społeczne. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety są dotknięci destrukcyjnymi skutkami uzależnienia. Pomimo tego, kobiety i mężczyźni mają różne osobowości:
- Proces uzależnienia i czynniki wyzwalające, które powodują chorobę.
- Doświadczenia związane z chorobą
- Etapy powrotu do zdrowia
Dlaczego kobiety się uzależniają?
To, co kiedyś określano jako "męskie picie", obecnie nie jest zarezerwowane tylko dla jednej płci. Kobiety coraz chętniej piją mocne alkohole. Widok pijanej kobiety nie należy do rzadkości. Uzależnienie dotyczy wszystkich grup wiekowych. Czynniki emocjonalne to najczęstsze powody, dla których kobiety sięgają po drinka. Doraźną korzyścią jest złagodzenie bólu emocjonalnego spowodowanego różnymi sytuacjami życiowymi.
- Godzenie ról matki i małżonki z pełnoetatową karierą zawodową (coraz częściej na stanowisku obarczonym dużą odpowiedzialnością i stresem),
- Problemy wynikające z macierzyństwa, zamknięcia w domu
- Stres i przeciążenie obowiązkami
- Napięcie przedmiesiączkowe,
- Syndrom "opuszczonego gniazda"
- Problemy w związku i seksualne
Konstrukcja psychiczna tych osób sprawia, że są one bardziej podatne na uzależnienie. To tylko kilka z wielu czynników, które mogą wywołać chęć picia lub spożywania alkoholu.
Społeczne postrzeganie ról kobiet a uzależnienie
Uzależnienie to mechanizm, który każda osoba pijąca ukrywa w sobie. W przypadku kobiet zjawisko to jest nasilone przez ich postrzeganie i rolę w społeczeństwie. Nadal trzymamy się wyobrażenia o idealnej żonie i matce, która wyznaje określony typ zachowań, mimo wielu zmian, jakie zaszły w naszej świadomości. Niegodne dla kobiety jest bycie pijaną. Jesteśmy dużo bardziej tolerancyjni wobec pijackich zachowań mężczyzn. To powoduje, że kobiety piją w samotności i ukrywają to przed bliskimi przez długi czas. Częściej pijesz, jeśli jesteś gospodynią domową, która jest odpowiedzialna za gospodarstwo domowe. Możesz utrzymać iluzję, że nie masz problemu, wykonując codzienne obowiązki. Mieszkanie jest sprzątane, a obiad przygotowywany. Taka sytuacja sprzyja uzależnieniu. Utrudnia też udzielenie odpowiedniej pomocy na czas. Kobiety boją się też, że zostaną same i nie przyznają się do problemu. Boją się, że zostaną porzucone przez partnera, dlatego nie szukają specjalistycznej pomocy.
Doświadczenie choroby na poziomie fizycznym i psychicznym
Alkoholizm u kobiet nie jest wynikiem czysto biologicznego procesu. Kobiety są bardziej podatne na uzależnienie ze względu na drobniejszą budowę ciała, wyższy poziom tkanki tłuszczowej, cykl miesięczny i zmiany hormonalne. Zwłaszcza jeśli piją w sposób szkodliwy. Niektóre z problemów somatycznych, które mogą się pojawić to:
- Patologiczne zmiany w mózgu i wątrobie
- Problemy z płodnością
- Zaburzenia krzepnięcia krwi,
- Udary i wylewy
Picie może mieć również negatywny wpływ na sferę psychiczną. To co miało poprawić nastrój paradoksalnie z czasem się pogarsza. Kobiety częściej cierpią na stany lękowe, depresję lub kombinację obu tych stanów. Prowadzi to do "błędnego koła", w którym pijemy więcej lub pijemy więcej wina, aby naprawić nasz zły nastrój.
Dlaczego tak trudno jest skontaktować się z kobietami szukającymi leczenia?
Często tracimy wiarę w innych, gdy czujemy się beznadziejnie i samotnie. Poczucie beznadziejności lub samotności może sprawić, że stracimy wiarę w innych. Jeszcze bardziej utrudnia to stan małżeństwa lub związku partnerskiego. Jeśli nie mamy innych wspierających relacji (z matką, siostrą, przyjaciółką), może być trudno uzyskać pomoc. Trudno jest zrobić pierwszy krok w kierunku leczenia. Obawiamy się opinii sąsiadów, a jeśli pracujemy zawodowo - kolegów. Kobiety często wahają się, czy szukać leczenia, bo martwią się o swoje dzieci. Jeśli szukasz pomocy dla siebie lub bliskiej ci osoby to skorzystaj z pomocy prywatnego ośrodka terapii uzależnień. Sprawdź na dezyderata.com
Komentarze (0)