Kiedy należy stosować licówki?

21 kwietnia 2022

Licówki to mikroprotezy, które znajdują szerokie zastosowanie w stomatologii estetycznej i pozwalają na uzyskanie idealnego wyglądu przedniej grupy zębów. Stosuje się je w przypadkach, gdy nie jest możliwe skorygowanie istniejących wad innymi metodami. W przeciwieństwie do koron nie zakrywają całkowicie zębów, a jedynie ich przednią część i krawędź tnącą. Najczęściej licówki montuje się na 8 zębach dolnych i 10 zębach górnych.

Kiedy należy stosować licówki?

Nieskazitelny uśmiech i posiadanie prostych i pięknych zębów, to marzenie większości z nas. Taki efekt mogą nam zapewnić licówki. W Krakowie w wyspecjalizowanej placówce stomatologicznej za ich pomocą możesz wyeliminować wszystkie wady zgryzu. Licówki to cienkie płytki ceramiczne, które są przyklejane do przedniej części zęba. Grubość takiego materiału może wynosić od 3 do 5 mm. Licówki wykonuje się w laboratorium, według indywidualnych odlewów. Są popularne zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Ze względu na swoje unikalne możliwości, takie płytki są stosowane w stomatologii na całym świecie. Zastosowanie licówek pomaga uporać się z wieloma problemami. Licówki można montować w następujących przypadkach:

 • - U osób o nieregularnym kształcie zęba.
 • - Jeśli na przedniej stronie szkliwa występują pęknięcia, wady w kształcie klina lub wióry.
 • - U osób ze zwiększonymi przerwami między zębami – diastema.
 • - Jeśli zęby zmieniły kolor.
 • - Jeśli zęby zmieniły swój wygląd w wyniku fluorozy.

Czym charakteryzują się licówki?

Uzupełnienia w postaci licówek mogą być bezpośrednie lub pośrednie. Pierwsze przeprowadzane są bezpośrednio w uzębieniu pacjenta, a pośrednie - w laboratorium. Uzupełnienia pośrednie pozwalają na osiągnięcie wyższych efektów estetycznych, zęby po takich uzupełnieniach wyglądają bardziej naturalnie, a do ich wykonania stosuje się licówki z cyrkonu, ceramiki lub materiałów kompozytowych jak pozwala na stosowanie takich mikro protez, przy zakładaniu których nie wykonuje się usuwania nerwów, a także nie uszkadza się tkanek miękkich. Przed ich założeniem z zęba usuwana jest warstwa o grubości nie większej niż 1,2 mm, a sam zabieg poprzedzony jest znieczuleniem. Czas potrzebny na przygotowanie zęba to około pół godziny. Licówki nie powodują dyskomfortu nawet podczas noszenia. Po kilku dniach pacjent postrzega licówki jako część zębów. Zmiany będą tylko estetyczne i na lepsze.

Gabinet stomatologiczny

Wskazania do założenia licówek

Zakładanie licówek to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych w stomatologii estetycznej. Zalety licówek to przede wszystkim długa żywotność. Różni się w zależności od jakości użytych materiałów i technologii i może sięgać 10 lat. Odporność na plamienie. Jest to charakterystyczne dla licówek ceramicznych, które są odporne na wszystkie bez wyjątku barwniki. Wygląd licówek zazwyczaj nie zmienia się przez cały okres użytkowania. Mikro protezy są tak dobrane aby być kolorem  zbliżone do szkliwa naturalnych zębów, by wyglądały jak najbardziej naturalnie. Wykonanie licówek zajmie maksymalnie tydzień, chociaż zwykle zajmuje to znacznie mniej czasu. W przeciwieństwie do zakładania koron, w tym przypadku usuwana jest znacznie mniejsza warstwa tkanki zęba, dzięki czemu zabieg zajmuje mniej czasu i wymaga mniej wysiłku. Istnieją też jednak przeciwwskazania do montażu licówek

 • - Wysokie ścieranie zębów (zwłaszcza u osób starszych).
 • - Bruksizm (nawyk zgrzytania zębami podczas nocnego snu).
 • - Cienkie szkliwo zębów.
 • - Obecność zmian próchnicowych.
 • - Duże wyszczerbione zęby.
 • - Zmiany w tkankach miękkich (zapalenie dziąseł, choroba przyzębia itp.).
 • - Utrata szóstego i siódmego zęba.

Jeśli chodzi o niebezpieczeństwach związany z zakładaniem licówek, to praktycznie wszystkie doniesienia tego typu należy zaliczyć do mitów.

Licówki w Krakowie - jak znaleźć dobrego specjalistę?

Znalezienie dobrego specjalisty nigdy nie jest zadaniem prostym, ale trzymając się kilku sprawdzonych zasad, jesteśmy w stanie w stosunkowo krótkim czasie wybrać najodpowiedniejszego stomatologa dla naszych potrzeb. Przede wszystkim sprawdź opinię pochodzące od samych klientów na temat danego specjalisty. Sprawdź licówki w CDC Stomatologia Kraków, odwiedź gabinet i zapoznaj się z ofertą. Nie krępuj się i zapytaj wprost o sprzęt, na którym pracuje i materiały, z jakich będą zrobione licówki. Masz absolutne prawo do uzyskania pełnej informacji na temat zabiegu, który dotyczy twojego zdrowia. Dowiedz się o gwarancje na same licówki. Ostatecznie zorientuj się, czy dany specjalista jest odpowiedni dla ciebie w sensie czysto indywidualnym. Każdy zabieg dentystyczny jest niejako zaburzeniem naszego komfortu. Dużo łatwiej jest to znieść, czując sympatię lub po prostu dobrze współpracując ze stomatologiem wykonującym zabieg.

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz