Od zgrzytania zębami, po nietrzymanie moczu - bruksizm to problem całego ciała

1 lipca 2024

Bruksizm

​Wiele zależności w Twoim ciele może nierzadko wydawać się zaskakujące. Jednym ze szczególnie ciekawych, bo tak niepozornych jak i znaczących obszarów są stawy skroniowo-żuchwowe. Jaki wpływ bruksizm ma na inne układy w organizmie?

Nie takie niewinne zgrzytanie zębami

Bruksizm, czyli nawykowe zaciskanie zębów i/lub zgrzytanie nimi w ciągu dnia lub w nocy, to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u fizjotepeuty stomatologicznego. Choć problem sam w sobie nie należy do błahych, może pociągać za sobą szereg konsekwencji wychodzących poza sam narząd żucia. Tyczy się to również innych objawów zaburzeń obszaru stawów skroniowo-żuchwowych, takich jak trzaskanie w stawie, przeskakiwanie lub blokowanie się stawu, dolegliwości bólowe czy nadmierne napięcia mięśniowe.

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych a narząd wzroku

Gałka oczna i układ ruchowy narządu żucia mają wspólne unerwienie. Stąd pewne objawy okulistyczne, mogą w istocie świadczyć o problemie zlokalizowanym poza samymi oczami. Zaliczają się do nich m.in. mroczki przed oczami, mniejsza ostrość widzenia, uczucie rozpierania gałki ocznej, odczuwanie bólu promieniującego do oczu, nadwrażliwość na światło, drżenie powieki czy też łzawienia występujące bez wyraźnej przyczyny.

Dzieje się tak często przez wzgląd na promieniowanie dolegliwości bólowych z narządu żucia lub też w efekcie konkretnego zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Również przemieszczone elementy stawowe mogą generować ucisk na naczynia krwionośne oraz nerwy.

Szumy uszne jako dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych

Wielu pacjentów zgłaszających się do fizjoterapeuty stomatologicznego, ma za sobą drogę diagnostyki laryngologicznej, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Mówi się bowiem, że nawet 25% osób z dysfunkcjami narządu żucia, doświadcza dodatkowo następujących symptomów ze strony narządu słuchu: nieinfekcyjny ból ucha, szumy uszne, syczenie, dzwonienie w uszach, uczucie zatkanych uszu, zaburzenia lub pogorszenie słuchu.

Bruksizm a ból głowy i szyi

Zarówno bóle o charakterze napięciowym, jak i bóle migrenowe, mogą być powiązane z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych jak i z bruksizmem. Ból może też lokalizować się w skroniach lub w zatokach. Nierzadko pojawiają się również zawroty głowy oraz ograniczenia ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, uczucie guli w gardle, przewlekła chrypka czy problemy z przełykaniem. Nadmierne napięcie mięśni żucia i przeciążenie stawu przekłada się na zwiększenie napięcie sąsiadujących mięśni głowy i szyi. Stąd wymienione wyżej dolegliwości często towarzyszące problemom w układzie stomatognatycznym.

Od wady zgryzu po wadę postawy

Niezaopiekowane problemy napięciowe, przenoszone szlakami powięziowymi, mogą w konsekwencji prowadzić do powstawania lub pogłębiania problemów posturalnych. Ponieważ oddziaływanie jest tutaj wzajemne, zawsze w leczeniu wad postawy, dobrze jest uwzględnić diagnostykę i ewentualną terapię manualną w aspekcie stomatologicznym. Holistyczne zatroszczenie się o ciało, pozwala o wiele skuteczniej rozprawić się z dolegliwościami. Przy stwierdzonej lub podejrzewanej wadzie postawy, najlepiej więc odwiedzić fizjoterapetuę doświadczonego zarówno w pracy z narządem ruchu jak i w fizjoterapii stomatologicznej.

Problemy kobiece w następstwie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Znaczna część dolegliwości o charakterze uroginekologicznym ma podłoże napięciowe, emocjonalne i stresopochodne. Podobnie rzecz ma się z zaburzeniami dotyczącymi narządu żucia. Powszechnie występujące problemy kobiece związane z zaburzeniami napięciowymi to m.in. nietrzymanie moczu, częstomocz, bolesne miesiączki, bolesne współżycie.

Wzajemne zależności między tak pozornie odległymi w ciele strukturami, tłumaczy również model biotensegracji oraz obecność taśm anatomicznych łączących zarówno bliskie jak i odległe struktury w ciele. Powięź otacza i przenika liczne struktury ciała. Tworzy tym samym sieć komunikującą tkanki i przekazującą informacje o mechanicznych obciążeniach.

Wiele problemów, jeden specjalista

Chociaż wielość możliwych koneksji może wydawać się przytłaczająca, dzięki holistycznemu podejściu, można skutecznie ustalić źródło dolegliwości i właściwie ukierunkować leczenie. Terapia manualna ma bardzo szerokie możliwości wsparcia w eliminacji złożonych problemów z uwzględnieniem wszelkich możliwych zależności i między tkankowych oddziaływań.

Doświadczasz jakichkolwiek z wymienionych objawów? Bruksizm jest Twoim problemem? Dobry fizjoterapeuta stomatologiczny w Warszawie, który pracuje całościowo, pomoże Ci w rozprawieniu się z odczuwanymi dolegliwościami.

Artykuł partnera

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz