Usuwanie ósemek - kiedy i dlaczego warto to robić?

25 października 2019

Dla każdego, kto chce zadbać o higienę i zdrowie jamy ustnej, przykrym obowiązkiem jest usuwanie ósemek. Kraków to jedno z wielu miejsc, w którym ten zabieg można przeprowadzić w bezpieczny sposób. Nie należy z tym nigdy zwlekać, ponieważ psujący się ząb najczęściej nie tylko boli, ale także może spowodować dużo więcej szkody, niż pożytku, chociażby przenosząc próchnicę na sąsiednie zęby lub infekując cały organizm. 

Czy zęby mądrości są niezbędne? 

Szczególnie przerażające wydaje się usuwanie ósemek. Kraków to jedno z miast, w którym zabieg ten wykonać można w prosty i bezbolesny sposób. Jest to o tyle ważne, że ósemki znane są z dość licznych i silnych korzeni, a także nietypowych kształtów samego zęba, co może skutecznie utrudnić proces ekstrakcji. W wielu przypadkach wskazane jest profilaktyczne usuwanie ósemek, które tak naprawdę nie są niezbędne w naszym uzębieniu. Takie uzasadnienie zachodzi chociażby w przypadku wskazania do leczenia kanałowego - w takiej sytuacji dużo prościej i taniej jest po prostu się z takim zębem pożegnać. Co więcej, dobrze jest wiedzieć, że tzw. zęby mądrości nie są zbyt trwałe, a to oznacza, że prędzej czy później staną się powodem, dla którego będziemy zmuszeni pojawić się u stomatologa. Dość często także zdarza się, że na wyżynające się w dojrzałym wieku zęby jest za mało miejsca, co z kolei może prowadzić do problemów z prawidłowym zgryzem.

Nie taki diabeł straszny. Usuwanie ósemek w Krakowie

Usuwanie ósemek to zazwyczaj dość skomplikowany zabieg stomatologiczny, którego jednak nie należy się obawiać na wyrost, ponieważ wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym, a czasem nawet w znieczuleniu ogólnym. Ze względu na stopień skomplikowania tego zabiegu konieczne jest wcześniejsze wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli zaplanować zabieg krok po kroku. W tym celu najlepiej jest wybrać zaufany gabinet stomatologiczny, który służy zarówno fachową poradą, jak i daje gwarancję najlepszego oraz najmniej bolesnego wykonania takiej usługi. Usuwanie ósemek w Krakowie można wykonać w wielu gabinetach, jednak zanim wybierzemy konkretny z nich, warto zasugerować się chociażby opiniami zasięgniętymi w internecie lub od znajomych. Na krakowskim "rynku" stomatologicznym jest bardzo duży wybór dentystów specjalizujących się w wyrywaniu ósemek - również tych zatrzymanych, jednak niepodważalnym liderem w tej dziedzinie jest CDC Stomatologia. Szczegóły na https://cdcstomatologia.pl/ >>

Powikłania po zabiegu. Co powinno cię zaniepokoić?

Z uwagi na fakt, że zabieg usunięcia zębów mądrości nie należy do prostych, dość powszechne są powikłania. Część z nich jednak jest zupełnie normalna i nie powinna budzić niepokoju. Miejscowa opuchlizna powinna zniknąć w ciągu 48h od ekstrakcji. Jeśli jednak tak się nie dzieje, należy udać się do lekarza. Na szczególną uwagę zasługują takie przypadłości jak szczękościsk czy zaburzenia czucia dolnej wargi lub języka po usuwaniu ósemek. Kraków to jedno z wielu miast na mapie Polski, w których można znaleźć zarówno profesjonalny gabinet stomatologiczny, jak i fachową pomoc medyczną. 

Jak się przygotować do zabiegu? 

Oprócz konieczności wykonania zdjęcia rentgenowskiego są jeszcze inne kwestie, o które powinieneś zadbać przygotowując się do ekstrakcji zębów mądrości. Musisz pamiętać, że zarówno znieczulenie miejscowe, jak i ogólne wymuszają pozostanie na czczo na kilka godzin przed zabiegiem. Na dwie doby przed planowaną ekstrakcją niewskazane jest także palenie papierosów. Po zabiegu ulgę przyniosą ci zimne okłady - uśmierzą ból i zniwelują obrzęk. Po usunięciu ósemek warto też przez jakiś czas zdecydować się na płynne pokarmy. Zwróć jednak uwagę, aby nie były one zbyt gorące, ponieważ może to wywołać krwawienie. W trakcie mycia zębów, omijaj obolałe miejsce. Nie podrażniaj go także zbyt energicznym płukaniem jamy ustnej. 

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz