Jak spienić mleko, żeby kawa ziarnista smakowała najlepiej?

28 czerwca 2024

Kawa ziarnista

​Kawa ziarnista, aby była pełna smaku i aromatu, musi zostać starannie przygotowana. Dla wielu osób idealnego smaku kawie dodaje dobrze spienione mleko. Dzięki niemu napój kawowy nabiera delikatnej słodyczy i kremowej tekstury. Sprawdź, jak spienić mleko, aby kawa smakowała niczym z najlepszej kawiarni.

Dobre mleko i spieniacz – jak wybrać?

Aby uzyskać jak najlepszą kawę, najpierw należy wybrać jej odpowiedni rodzaj. Szeroki wybór kaw ziarnistych znajdziesz w sklepie Story Coffee. Gdy już uda ci się znaleźć ulubioną, kolejnym krokiem będzie uzyskanie idealnej pianki. Aby móc taką zrobić na kawie, należy wybrać odpowiednie mleko. Palarnia kawy w Warszawie Story Coffee podpowiada, że możesz użyć zarówno krowiego, jak i roślinnego (np. kokosowego, migdałowego, owsianego czy sojowego). Trzeba jednak pamiętać, że każde mleko wykazuje inne właściwości.

Mleko krowie uznawane jest za najlepsze do spieniania mleka – szczególnie pełnotłuste o zawartości tłuszczu 3,2%. Właśnie takie mleko zawiera dużą ilość białka i tłuszczu, co czyni piankę stabilniejszą. Mleko półtłuste 2% też będzie dobre, jednak pianka nie będzie już tak gęsta. Kawa ziarnista może dobrze smakować z mlekiem roślinnym – zwłaszcza specjalnie zaprojektowanym do przyrządzania kaw. Polecane są zwłaszcza sojowe i owsiane mleka, gdyż w przeciwieństwie do kokosowego i migdałowego dobrze się pienią.

Kolejnym krokiem są odpowiednie akcesoria do spieniania mleka. W zależności od tego, co akurat masz pod ręką, możesz skorzystać z następujących urządzeń:

- Ręczny spieniacz do mleka – dzięki niemu kilkoma ruchami tłokiem można uzyskać delikatną, kremową i jednocześnie gęstą piankę.

- Elektryczny spieniacz do mleka – zaawansowane urządzenie, które samo spienia mleko. To bardzo wygodne rozwiązanie dla miłośników mlecznych kaw.

- Parowa dysza w ekspresie do kawy – narzędzie dostępne jest w wielu ekspresach do kawy. Dzięki niej można precyzyjnie spienić mleko i uzyskać idealną pianę.

Kawa ziarnista z mleczną pianą – jak zrobić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak spienić mleko, żeby kawa ziarnista smakowała jak najlepiej. Nie jest to najtrudniejsze zadanie, jednak wymaga dużego skupienia. Skoncentruj się raczej nie na posiadanym narzędziu, a poszczególnych krokach.

1. Podgrzej mleko do temperatury ok. 60-65 st. C. Jeśli będzie zbyt gorące, straci właściwości spieniające i może się przypalić, a to na pewno zepsuje smak nawet najlepszej jakościowo kawy.

2. Używasz parowej dyszy? Zacznij więc od włożenia końcówki dyszy pod powierzchnię mleka. Wprowadź powietrze i stwórz bąbelki – proces trwa zaledwie kilka sekund.

3. Mleko jest już wstępnie napowietrzone? Zatem zanurz dyszę nieco głębiej, żeby wprowadzić powietrze równomiernie w całej objętości mleka. Aby pianka zrobiła się jednolita, powoli i delikatnie wykonuj okrężne ruchy dzbankiem.

4. Jeśli tylko mleko osiągnie odpowiednią temperaturę i konsystencję, wyłącz dyszę i delikatnie stuknij dzbankiem o blat. W ten sposób pozbędziesz się bąbelków większej wielkości.

O czym pamiętać, spieniając mleko do kawy?

Palarnia kawy w Warszawie Story Coffee przypomina, że spienione mleko powinno zostać wykorzystane od razu po jego przygotowaniu. Mleko należy wlać do kawy ostrożnie i delikatnie, zaczynając od środka filiżanki i wykonując koliste ruchy. Jeśli masz czas i cierpliwość, możesz stworzyć na powierzchni napoju jakiś ciekawy, artystyczny wzorek.

Pamiętaj, że spienianie mleka jest umiejętnością wymagającą praktyki. Częstsze próby to większa szansa na zaskakujące rezultaty. Pamiętaj również o zachowaniu czystości narzędzi do spieniania. Jeśli znajdą się na nich np. resztki spienianego wcześniej mleka, mogą popsuć smak i jakość świeżej piany. Aby móc łatwiej przygotowywać kawę, używaj specjalnego dzbanka do spieniania z wylewką.

Doskonale spienione mleko jest kluczowym elementem dla uzyskania pysznej kawy ziarnistej z mlekiem. Ważny jest zarówno wybór kawy i mleka, jak i narzędzia do spieniania. Istotna jest również technika spieniania, aby uzyskać gładką, kremową i puszystą piankę. Gdy nauczysz się jak poprawnie spieniać mleko, kawa ziarnista zyska niesamowity smak i zrobi wrażenie na każdym, komu ją zaserwujesz.

Artykuł partnera

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz