Chlorofil - źródło życia

9 kwietnia 2019

chlorofil

Nazywany zieloną krwią i wychwalany przez wielu ludzi chlorofil stał się prawdziwym hitem portali poświęconych urodzie i zdrowiu. Przypisuje się mu wiele właściwości - m.in.: poprawę natlenienia wszystkich tkanek w organizmie. Jednak czy chlorofil faktycznie niesie ze sobą tak wiele właściwości prozdrowotnych?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest chlorofil. Jest to grupa związków chemicznych,  znajdująca się przede wszystkim w roślinach i algach. To właśnie on sprawia, że mają one piękny zielony kolor. Dzięki chlorofilowi, rośliny zdolne są do przeprowadzania procesu fotosyntezy, czyli jednej z najważniejszych przemian biochemicznych istniejącej wśród żywych organizmów. Jakie jednak właściwości chlorofilu przyniosą korzyści dla człowieka?

Czy faktycznie natlenia organizm?

W Internecie można w wielu miejscach przeczytać o największej zalecie stosowania chlorofilu, jaką jest intensyfikacja produkcji tlenu w organizmie oraz zdolność łączenia się z nim. Niestety jest to mit. Choć chlorofil bierze udział w procesie fotosyntezy, nie może jej przeprowadzać w ludzkim organizmie. Jest to po prostu niemożliwe ze względu na panujące w nim warunki. Ponadto, przyjmowany w formie syntetycznej, nie jest w stanie wchłonąć tlen w przewodzie pokarmowym, ponieważ za wymianę gazową odpowiedzialne są płuca i przewód oddechowy.

właściwości chlorofilu

Czy wszystkie właściwości chlorofilu to bzdura?

Istnieje jeszcze wiele takich przekoloryzowanych, “cudownych” właściwości chlorofilu, jak dostarczanie magnezu do organizmu czy zapobieganie anemii. Niestety nie mają one nic wspólnego z prawdą. Udowodniono jednak, że chlorofil mimo wszystko może przynieść nam inne korzyści.

Jedną z nich jest ochrona przed rakotwórczymi bakteriami, np. tymi pochodzącymi ze spożytej zepsutej żywności. Wykazano, że ta grupa związków chemicznych jest w stanie wiązać substancje rakotwórcze i zapobiegać ich wchłanianiu w jelitach. Dzięki temu, nie przedostają się one do krwi i nie powodują niszczenia tkanek.  Inną bardzo cenną właściwością tego zielonego związku jest pomoc w utrzymaniu świeżego oddechu. Udowodniono, że płukanie jamy ustnej chlorofilem zmniejsza objawy helitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust, a także korzystnie wpływa na objawy próchnicy.

Chlorofil znany przez wielu ludzi jako "cudowny lek" niekoniecznie może nam przynieść korzyści, o jakich czytamy w Internecie. Wiele z nich jest wyssanych z palca, dlatego nie warto w nie ślepo wierzyć. Istnieją pewne bardzo przydatne korzyści wynikające z jego przyjmowania, jednak zanim zdecydujemy się na suplementację chlorofilu, przeanalizujmy, czy właściwość, dla której podjęliśmy taką decyzję, rzeczywiście jest udowodniona naukowo.

Więcej informacji na stronie duochlorofil.pl.

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz