Drinki z whisky - przepisy, wartości odżywcze i kalorie

20 czerwca 2023

Whisky

Smakosze uważają, że drinki z whisky są błędną interpretacją. Uważają, że whisky smakuje najlepiej, gdy nie jest z niczym mieszana. Nie wszyscy się z tym zgadzają. Co można pić z whisky? Ile kalorii zawierają drinki z whisky?

Jakie drinki zawierają whisky?

Drinki z whisky trafiają w gusta różnych grup konsumentów. Ich bazą jest mocny napój alkoholowy o charakterystycznym aromacie i smaku, który kojarzy się z krajami anglosaskimi.

Stany Zjednoczone, Kanada, Irlandia, Szkocja i Japonia to kraje, w których produkuje się whisky. Trunek ten powstaje w wyniku destylacji zacieru zbożowego i dojrzewania go w drewnianych beczkach. Zawartość alkoholu w whisky waha się od 36% do 50%.

Whisky jest bardzo popularna, gdy podaje się ją z lodem. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, dla których czysty trunek jest zbyt mocny. Woda obniża zawartość alkoholu i sprawia, że związki aromatyczne zawarte w alkoholu są bardziej widoczne.

Są też tacy, którzy lubią whisky zmieszaną ze Sprite lub colą, whisky z sokiem jabłkowym, whisky z sokiem pomarańczowym lub whisky z tonikiem. Miłośnicy whisky twierdzą, że każdy drink zawierający whisky jest grzechem, ponieważ alkohol ten musi być spożywany bez dodatków.

Czy whisky jest dobra dla kobiet? Czytaj więcej na https://whiskysour.pl/blog/czy-whiskey-jest-dobra-dla-kobiet/tose_lrjj.

Co można pić z whisky?

Whisky można wykorzystać do przygotowania prostych lub wyrafinowanych drinków. Można ją mieszać z wodą, syropami owocowymi, napojami gazowanymi lub popularnymi likierami barmańskimi, takimi jak Blue Curacao lub Amaretto. Wiele drinków z whiskey można przygotować samodzielnie. Z czym ją pić?

Przepis na whisky sour

Został wynaleziony w 1872 roku. Jego autorem jest Elliot Stubb. Do jego przygotowania potrzebne będą następujące składniki:

 • 50 ml whisky
 • 40 ml soku z cytryny
 • 20 ml syropu cukrowego lub cukru trzcinowego
 • W tradycyjnych przepisach używa się łyżeczki białka jajka.
 • 5 kostek lodu.

Dodać wszystkie składniki do shakera. Wstrząsnąć. Dodać kilka kostek lodu i ponownie wstrząsnąć. Podawać w szklance z grubym dnem. Drink ten można sklasyfikować zarówno jako "klasyczną whisky", jak i "orzeźwiającą whisky".

Drink whisky z colą

Najpopularniejszym połączeniem jest whisky z colą. Do jego przygotowania wystarczy:

 • 45 ml whisky
 • cola,
 • kilka kostek lodu
 • kawałek cytryny lub limonki.

Wsyp lód do szklanki, a następnie dodaj alkohol. Dopełnij szklankę colą. Dodaj plasterek limonki lub cytryny.

Mithering bastard to drink na bazie whisky i soku pomarańczowego

Mithering Bastard to prosty, kobiecy i popularny drink na bazie whisky i pomarańczy. Aby go przygotować, wystarczy:

 • 45 ml whisky
 • 20 ml likieru Triple Sec,
 • 30 ml soku
 • 5 kostek lodu
 • Plasterek pomarańczy

Wlej whisky, likier i sok pomarańczowy do shakera. Przelej napój do niskiej szklanki. Dodać pomarańczę.

Whisky

Whisky - wartość odżywcza i kalorie

Ile kalorii ma whisky? Alkohol o mocy 43% w 100 g zawiera 250 kcal. Jest to napój kaloryczny. Najmniej kalorycznym napojem jest whisky z lodem. (Drink nie będzie miał więcej kalorii niż czysty alkohol). Whisky zmieszana z colą będzie miała wyższą wartość energetyczną. Należy zsumować kalorie w porcji whisky i kalorie w drinku.

Rodzaje whisky

Warto również zauważyć, że whisky może być produkowana w wielu różnych regionach na całym świecie. Można znaleźć wiele różnych rodzajów whisky, w tym szkocką, amerykańską i irlandzką.

Szkocka whisky może być produkowana w Szkocji przy użyciu słodu jęczmiennego lub whisky wytwarzanej z innych ziaren. Dojrzewa w dębowych beczkach, które były używane przez co najmniej trzy lata.

Najpopularniejsze single malty to Ardbeg (the Balvenie), Laphroaig (Glenmorangie) i Glenfiddich. Najpopularniejsze blendy to Johnnie Walker Teacher's Ballantine's Grant's i Grant's.

Amerykańska whiskey produkowana jest ze słodu kukurydzianego, żytniego, jęczmiennego i pszenicznego. Starzona jest w dębowych beczkach przez co najmniej dwa lata.

Alkohole tego typu dzielą się na bourbony, Tennessee Whiskeys (produkowane w Tennessee) i te z mniejszych obszarów (Nowy Orlean, Ohio i Pensylwania).

Wild Turkey, Jim Beam i Jack Daniel's Tennessee Whiskey to popularne odmiany. Irlandzka whiskey produkowana jest w Irlandii z jęczmienia i słodu.

Dojrzewa przez co najmniej trzy lata. To: Irish Distillers, takich jak Tullamore Dew, Bushmills, Midleton Very rare, Jameson, Powers i Midleton Very Rare. Drinki z whisky mogą być przygotowywane z dowolnego rodzaju trunku: szkockiej, irlandzkiej, amerykańskiej lub japońskiej whisky.

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz