Refundacja na pieluchomajtki dla dorosłych - zmiany od 2020 r.

5 października 2020

kobieta siedząca obok osoby starszej na kanapie

Refundacja na pieluchomajtki dla dorosłych pozwala na obniżenie kosztów opieki, które są duże, szczególnie przy niepełnosprawności uniemożliwiającej wstawanie z łóżka. Zasady przyznawania refundacji na pieluchomajtki ulegają rokrocznie pewnym zmianom. Jedną z nowinek, która została wprowadzona w 2020 r., jest system elektroniczny NFZ, w którym wystawia się elektroniczne zlecenia na taką refundację.

Przyznawanie refundacji przez system elektroniczny NFZ

Od 1 stycznia 2020 r. nastąpiły zmiany we wnioskowaniu o refundację produktów chłonnych  – Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny system elektroniczny. Upraszcza on otrzymywanie produktów z dofinansowaniem, jak na przykład pieluchomajtki dla dorosłych. Zanim weszły w życie przepisy związane z wystawianiem elektronicznych zleceń, konieczne było przejście aż 3 punktów:

  • 1) Lekarza – by uzyskać zlecenie na zaopatrzenie się w wyroby medyczne.
  • 2) Oddziału NFZ – w celu przekazania wniosku o refundację (opcją była tutaj wysyłka wniosku pocztą).
  • 3) Punktu sprzedaży pieluchomajtek (opcjonalnie składając zamówienie internetowe).

Obecnie weryfikacja wniosku o refundację odbywa się elektronicznie. Po otrzymaniu e-potwierdzenia z NFZ otrzymuje się wydruk, z którym można udać się od razu do punktu sprzedaży lub przesłać zamówienie online. Pominięta zostaje zatem wizyta w oddziale NFZ. Nie tylko przyspiesza to cały proces, ale minimalizuje ryzyko błędów.

Zasady refundacji na pieluchomajtki

Refundacja na pieluchomajtki przysługuje określonym grupom osób. Dotyczy to tych pacjentów, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne i cierpią na nietrzymanie moczu lub/i stolca. Kolejnym z warunków otrzymania refundacji jest zaświadczenie wystawione przez lekarza. Takie zaświadczenie może wystawić lekarz POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) lub specjalista (np. geriatra, onkolog lub neurolog).

Refundacja na pieluchomajtki dla dorosłych jest także limitowana w kwestii ilości. Obecnie obowiązującym limitem jest 90 sztuk pieluchomajtek na pacjenta, w ciągu jednego miesiąca. Limit ten zwiększył się z wcześniejszych 60 sztuk pieluchomajtek (ten wcześniejszy obowiązywał jeszcze do 2018 roku). Miesięczny okres refundacji jest przy tym liczony od momentu odbioru produktu. Oznacza to, że dopiero po minięciu całego miesiąca możliwe jest odebranie pieluchomajtek z refundacją. Taką refundacją objęte są przy tym objęte także takie produkty jak: pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, podkłady oraz wkłady anatomiczne.

Refundowane pieluchomajtki – które wybrać?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele odmian pieluchomajtek, dlatego przed wyborem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na ich funkcje użytkowe. Najwyższej klasy pieluchomajtki dla dorosłych powinny bowiem zapewniać rozwiązania zwiększające komfort w każdej sytuacji. Takie majtki pieluchowe muszą nie tylko dobrze wchłaniać wszelkie płyny, zachowując skórę w odpowiedniej czystości. Ich ważną cechą powinna być również łatwość w ich zakładaniu i zdejmowaniu, także w pozycji leżącej. Pożądane są oprócz tego technologie zapobiegające rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów. Te wszystkie cechy łączą w sobie m.in. wysokiej jakości pieluchomajtki TENA. To właśnie dlatego korzystają z nich pacjenci z całego świata.

Artykuł partnera

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz