Cannabis Ruderalis a Indica i Sativa

21 listopada 2019

Wiele osób słyszało o podziale konopi na szczepy, jednak wskazanie różnic między poszczególnymi gatunkami nie jest już takie łatwe. Cannabis Ruderalis, Indica i Sativa - jak rozpoznać poszczególne odmiany? Jak przedstawia się ich morfologia? Jakie mają działanie?

W kwestii podziału konopi, między ekspertami wciąż nie ma 100-procentowej zgodności. Wiadomo, że dwa podstawowe szczepy to Sativa i Indica. Zdaniem niektórych, trzeci szczep, czyli Cannabis Ruderalis, to tak naprawdę stworzona przez człowieka hybryda - połączenie cech podstawowych odmian. O ile krzyżowanie konopi jest łatwe i często praktykowane, to nie można jednoznacznie wskazać, że odmiana dzika nie jest dziełem natury. Należy więc traktować ją jako odrębną odmianę. Jakie różnice występują między poszczególnymi gatunkami?

Cannabis Ruderalis - cechy i działanie

Cannabis Ruderalis, czyli konopie dzikie, to gatunek wywodzący się z centralnych terenów Rosji, doskonale przystosowany do bytowania w warunkach, w których Indica i Sativa nie miałyby szans na przetrwanie. Roślina kwitnie w formie niskich krzaków - może osiągać wysokość do 200 cm, jednak najczęściej nie przekracza 80 cm. Ma formę szypułowatą, rośnie w zwartych skupiskach, jednak nie tak zwartych, jak ma to miejsce w przypadku odmiany Indica.

Roślina charakteryzuje się bardzo niską zawartością THC, pod tym względem, znacznie bliżej jej do konopi przemysłowych niż do dwóch najpopularniejszych szczepów. Nie jest to dobry wybór dla miłośników łagodnego odurzenia, jakie zapewnia cannabis. Ruderalis zapewnia działanie uspokajające i odprężające, jednak nie wykazuje silnego oddziaływania psychoaktywnego. 

To, co wyróżnia ten szczep, to właściwość samokwitnienia. Oznacza to, że kwitnienie nie jest uzależnione od cyku naświetlania, a od wieku rośliny. Z tego względu, konopie Ruderalis są chętnie wykorzystywane do tworzenia hybryd. takie działanie umożliwia bowiem zebranie kilku plonów w roku, bez względu na godziny naświetlania. 

Cannabis Indica i Sativa - cechy i działanie

Odmiana Indica dorasta do wysokości 100-200 cm i doskonale czuje się w zwartych skupiskach, tworząc w ten sposób krzaczaste struktury Charakteryzuje się licznymi gałęziami i grubymi liśćmi, o ciemnozielonej barwie. Pąki występują obficie wzdłuż łodygi, tworząc zwarte skupiska.

Sativa jst najwyższym szczepem ze wszystkich - pod gołym niebem, może osiągnąć wysokość do 3 metrów, jednak krzaki nie lubią "tłoku". Liście są cienkie i cechują się jasnozieloną barwą. Roślina nie ma zbyt wielu gałęzi. Kwiatostany rozwijają się obficie między liśćmi. 

Odmiana Indica znana jest z działania uspokajającego, łagodzącego dolegliwości bólowe i ułatwiającego zasypianie. W tym przypadku, roślina wywołuje działanie nazywane stoned - zastygnięcie. Z tego względu, konsumenci preferują spożywanie Indici w porze wieczornej. 

Inaczej działa Sativa. Ten szczep charakteryzuje się działaniem "unoszącym" - pobudza procesy myślowe i kreatywność, poprawia koncentrację, samopoczucie i nastrój. Z tego względu, Sativa doskonale nadaje się do stosowania w ciąg dnia. 

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz