Jaką symbolikę ma szafir?

31 sierpnia 2020

szafir

Szafirowa symbolika obejmuje różne tematy w wielu kulturach. Tradycyjnie, ludzie cenią te klejnoty za ich niebiańskie kolory.

Jaki jest prawdziwy kolor szafiru?

Zarówno szafir jak i rubin należą do rodziny minerałów korundowych i charakteryzują się wyjątkową twardością i trwałością. Oba tworzą doskonałe kamienie biżuteryjne. Jednakże, z definicji gemmologicznej, czerwony korund jest rubinem. Korund o innych odcieniach, również bezbarwny, jest uważany za szafir.

Korund to alochromatyczny kamień szlachetny. Oznacza to, że jego kolor pochodzi od pierwiastków śladowych w jego strukturze chemicznej. Bez żadnego z tych zanieczyszczeń byłby bezbarwny. Ślady chromu nadają korundowi czerwony kolor (rubiny), podczas gdy szereg innych pierwiastków śladowych nadaje mu szeroką paletę barw (szafiry).

Tak więc, jeśli symbolika szafiru przemawia do Ciebie, możesz rozkoszować się szeroką gamą kolorów lub trzymać się tradycyjnych błękitów.

Klasyczna symbolika szafiru

Ludzie od dawna łączyli niebieskie szafiry z planetą Wenus. W związku z tym, szafiry reprezentują również piątek, dzień poświęcony Wenus. Wiosna również wchodzi w symboliczną rubrykę szafiru. W różnych układach zodiakalnych, ten kamień szlachetny obejmuje zarówno Taurus jak i Gemini.

Starożytni Grecy kojarzyli szafir z Apollem. Petenci często nosili ten klejnot podczas konsultacji z wyroczniami, takimi jak ta w Delphi. Nekromanci pożądali tego kamienia za jego rzekomą zdolność do wpływania na duchy.

Fioletowe szafiry reprezentują numer trzy, jak również starość.

Szafiry i Harmonia Społeczna

Rodzina królewska często nosiła szafiry do podwójnych celów. Kamień nie tylko rzekomo przyciągał bogactwo, ale też rzekomo chronił użytkownika przed zazdrością i niewiernością. Tradycyjnie, ludzie przypisywali temu klejnotowi moc przynoszenia harmonii między kochankami, jak również pokoju między przeciwnikami. Ponadto mówiło się, że szafiry uspokajają zaangażowanie społeczne i zakazują oszustw. Ci, którzy zajmują się sprawami prawnymi, mogli czerpać szczególne korzyści z mocy tego kamienia. Oczywiście pod warunkiem, że byli niewinni!

Szafiry i dobre samopoczucie

W dawnych czasach dość popularne było przekonanie, że szafiry oferują antidotum na truciznę. Podobno kamień ten zwiększał ogólną siłę i zdrowie użytkownika, odpędzając w ten sposób choroby i niwecząc trucizny. Wiele osób wierzyło, że szafiry pomagają w leczeniu.

W średniowieczu ta uzdrawiająca siła była przypisywana przede wszystkim oczom. Co ciekawe, pojęcie to mogło pochodzić od prawdziwego starożytnego lekarstwa egipskiego. W The Curious Lore of Precious Stones mineralog George Kunz zauważa, że Egipcjanie mogli używać tlenku miedzi znanego jako lapis Armenus w płukaniu oczu. Jego ściągające właściwości mogły pomóc w niektórych stanach chorobowych oczu. Jednakże ten skuteczny składnik został później zastąpiony przez lapis lazuli, inny niebieski materiał uważany za bardziej wartościowy. W średniowieczu przypuszczalne właściwości lapis lazuli zostały przeniesione na inny, jeszcze cenniejszy niebieski klejnot – szafir. Dowiedz się więcej na http://stacjarynek.pl/  >>

Symbolika Szafiru Gwiezdnego

Dla tych, którzy szukają talizmanów, szafiry gwiezdne przewyższają nawet zwykłe szafiry w renomowanej mocy mistycznej. Takie kamienie ukazują gwiazdę stworzoną przez inkluzje w klejnocie, efekt znany jako asteryzm. Słynny odkrywca Sir Richard Francis Burton podróżował po wschodzie z wielką gwiazdą szafiru, znaną jako asteria. Odkrył, że przyniósł mu on wiele szczęścia, gdyż sława kamienia poprzedziła go w jego podróżach. Wielu uważało, że samo oglądanie talizmanu oznacza szczęście. Tak więc, przyniosło mu to szybką obsługę i dodatkowe korzyści od tych, których odwiedził. Świadomy jego prestiżu, Sir Burton nagradzał tych, którzy okazywali taką uprzejmość, pozwalając im oglądać jego talizman.

W przeszłości, niektórzy chrześcijanie nazywali szafir gwieździsty "Kamieniem Przeznaczenia". Kojarzyli trzy krzyże gwiazdy z Wiarą, Nadzieją i Przeznaczeniem. (Kamienie gwiazd korundowych mają trzy krzyże i sześć promieni, podczas gdy inne gatunki, jak granaty, pokazują gwiazdy z dwoma krzyżykami i czterema promieniami). Używali oni takich talizmanów jako przewodników podróżnych oraz jako ochrony przed chorobami i chorymi omenami. Podobno klejnoty te odstraszały Złe Oko i odstraszały diabły. Niektórzy wierzyli, że wpływ asterii pozostał, nawet jeśli opuściły one posiadacza.

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz