Piwoty: czym są, czy moje dziecko powinno je wykonywać, a jeśli tak, to kiedy?

31 października 2023

​Piwoty to obroty dziecka wokół własnej osi w pozycji leżenia na brzuchu. Dziecko kręci się niczym wskazówki zegara i w przeciwną stronę odpycha się rękami od podłoża. Wyjaśniamy, dlaczego piwoty są ważne w rozwoju ruchowym, jak zachęcić do nich dziecko i kiedy warto udać się na konsultację do fizjoterapeuty.

Kiedy u dziecka powinny się pojawić piwoty?

Pierwsze próby piwotów u dzieci ujawniają się najczęściej już około 5 miesiąca życia, jednak najczęściej występują one około 7 miesiąca życia i to właśnie wtedy są najbardziej nasilone.

Aby piwoty były możliwe, dziecko musi potrafić odpychać się rączkami od podłoża. Ważne jest także, aby wydłużało stronę tułowia, na którą przeniesiony zostaje ciężar ciała. Właśnie dlatego podłoże, na którym leży dziecko, powinno być wystarczająco twarde i stabilne, żeby mogło się od niego efektywnie odepchnąć. W tej roli dobrze sprawdzi się na przykład mata piankowa położona na podłodze. Na zbyt miękkim podłożu dziecko będzie zapadać się i będzie mu trudno wykonać piwoty.

Do czego dziecku w rozwoju potrzebne są piwoty?

Poprzez piwoty dziecko przygotowuje się do etapu pełzania. Pierwsze piwoty są powolne, dziecko obraca się bardzo długo i tylko o kilka centymetrów. Z czasem doskonali tą umiejętność i piwotuje niekiedy „z prędkością światła”, a tułów jest uniesiony bardzo wysoko. Dziecko potrafi już przenosić ciężar ciała wokół swojego pępka, a później niżej w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa i spojenia łonowego.

Im bardziej zaawansowanepiwoty, tym bardziej zaangażowane są w nie nogi. Najpierw dziecko odpycha się wyłącznie rękami, jednak z czasem zaczyna zginać nogę po stronie przeciwnej do kierunku, w którym się obraca.

Czy moje dziecko musi piwotować?

Tak, to naturalny i potrzebny etap rozwoju ruchowego. Wszystkie dzieci potrzebują piwotów, aby prawidłowo się rozwijać i umieć przenosić ciężar ciała w wyższych pozycjach. Jednak nie wszystkie dzieci są fanami tej aktywności. Niektóre wykonują piwoty sporadycznie i przez krótki okres. Inne dzieci będą piwotować często, bardzo szybko i z ogromną radością. Z pewnością dzieci, które dużo czasu spędzają w pozycji leżenia na brzuchu na macie, będą szybciej i częściej piwotować, co zaprocentuje w przyszłości dobrą sprawnością i stabilizacją tułowia na kolejnych etapach rozwoju.

Jeżeli Twoje dziecko nie piwotuje, umów się na wizytę u wykwalifikowanego fizjoterapeuty dziecięcego, który prowadzi konsultacje dla niemowląt.

Czy moje dziecko może piwotować tylko w jedną stronę?

Nie, tak nie powinno być. Jeżeli zauważasz, że dziecko kręci się wokół pępka tylko w jedną stronę, zachęcaj je do obrotów w przeciwną stronę. To ważne, aby obie strony tułowia były skracane naprzemiennie podczas piwotów. W przeciwnym wypadku kolejne etapy rozwoju (np. pełzanie) także mogą być wykonywane asymetryczne, a to może skutkować w przyszłości wadami postawy ciała. W sytuacji, gdy dziecko jest już starsze i takie wady utrwaliły się u niego, konieczna jest dobrze zaplanowana terapia wad postawy.

Jak zachęcić dziecko do wykonywania piwotów?

Jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać! Połóż dziecko na brzuchu na macie piankowej i połóż się obok niego, poniżej jego głowy (mniej więcej na godzinie dziewiątej lub trzeciej dziecka). Zachęcaj je, żeby się do Ciebie zbliżyło. Dziecko zacznie odpychać się rączkami od podłoża i tym samym zbliżać się do Ciebie. Drugim sposobem jest położenie obok dziecka ulubionej zabawki. Pamiętaj, że na macie nie może być niczego innego. Dziecko może wtedy stracić zainteresowanie konkretnym przedmiotem i szybko zacząć bawić się czymś innym.

Jeśli mimo ćwiczeń w domu i zachęt Twoje dziecko nie zaczyna piwotować lub piwotuje tylko jednostronnie, umów się z nim na spotkanie z fizjoterapeutą dziecięcym z Kids Medic. Specjalista oceni rozwój ruchowy Twojej pociechy i pokaże Ci, jak pracować z dzieckiem, aby osiągnąć wymierne efekty i skutecznie je wspomóc.

Powodzenia!

Artykuł partnera

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz