Kobiece sprawy okiem polskich artystów

2 lutego 2018

Sekrety kobiecego piękna

Wernisaż 7. edycji Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter „Kobiece sprawy” odbył się 6 lutego 2018 roku w Arkadach Kubackiego na Zamku Królewskim. Superkobiety, matki, uwodzicielki – swoją wizję „kobiecych spraw” przedstawiło 12 wybitnych plakacistów na łamach kalendarza, którego dyrektorem artystycznym, tak samo jak w poprzednich latach, jest Andrzej Pągowski.

Wernisaż pod hasłem „Kobiece sprawy” zgromadził ponad 200 gości ze świata sztuki, mediów, kluczowych partnerów biznesowych firmy Gedeon Richter, przedstawicieli Izb Aptekarskich i Lekarskich oraz profesorów i liderów opinii. Oficjalną prezentację kalendarza uświetnił recital Hanny Banaszak, a o uśmiech uczestników wydarzenia zadbał Jerzy Kryszak. 7. edycja Kalendarza Artystycznego nawiązuje do jego początków, gdy wyróżnione w konkursie plakaty trafiły na karty kalendarza. W tym roku do współpracy zaproszono 12 uznanych plakacistów: Bartosza Kosowskiego, Mirosława Adamczyka, Patryka Mogilnickiego, Tomasza Bogusławskiego, Olę Niepsuj, Ryszarda Kaję, Jana Bajtlika, Dawida Ryskiego, Maję Wolną, Mieczysława Wasilewskiego, Wiktora Sadowskiego, a także dyrektora artystycznego - Andrzeja Pągowskiego, którego dzieło można podziwiać na czerwcowej karcie.

- Kalendarz Artystyczny Gedeon Richter to wyjątkowy projekt, który w centrum zainteresowania stawia kobiety i w artystyczny sposób pokazuje je, takimi jakie one są. Kierując się najnowszymi trendami na rynku sztuki, postawiliśmy w tym roku na formę plakatu i po raz kolejny udowodniliśmy, że warto doceniać i wspierać polskich artystów. Twórcy zaproszeni przez nas do współpracy przygotowali znakomite prace – w ten sposób przedmiot codziennego użytku, jakim jest kalendarz, pozwala na bezpośrednie obcowanie ze sztuką. – mówi Aneta Grzegorzewska, rzecznik prasowy firmy Gedeon Richter. – Z niecierpliwością czekam na kolejną, 8. już edycję tego projektu, nad którą już niedługo rozpoczniemy prace – zdradza rzeczniczka.

12 kobiecych spraw

Kobiece sprawy w oczach polskich plakacistów są niezwykle różnorodne. Artyści na kartach Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter prezentują cały wachlarz sposobów postrzegania i przemyśleń na temat współczesnych kobiet oraz ich priorytetów. Plakat Bartosza Kosowskiego ,,Zawsze atrakcyjna i, co ważne, szczęśliwa”, który otwiera kalendarz, przedstawia kobietę-rajdowca i wzbudza skojarzenia z kobietą piękną, spełnioną, kochającą to, co robi. Mieczysław Wasilewski, Dawid Ryski i Ryszard Kaja widzą w kobietach ich siłę i zdolność do sprostowania wielu różnym wyzwaniom. Szereg oczekiwań, którym kobiety stawiają czoła pokazuje Jan Bajtlik w swojej pracy „Harmonia ról”. Nie zabrakło również przedstawienia kobiet przez pryzmat ich wrażliwości i seksualności – taki obraz kobiecości widzimy w pracach Andrzeja Pągowskiego oraz Wiktora Sadowskiego.

Kobiece sprawy oczami Polek i Polaków

A jak najważniejsze kobiece sprawy widzą Polacy? Z sondy ulicznej, której inspiracją była właśnie tematyka kalendarza, wynika, że trudno jest wybrać uniwersalną wartość, z którą zgodziliby się wszyscy. Każda kobieta ma własne priorytety, które z wiekiem mogą ulegać zmianom. Najczęściej jednak Polacy wybierają rodzinę, miłość i poczucie spełnienia. Kobiety silniej podkreślały wierność swoim przekonaniom, dążenie do celu i spełnienie zawodowe. Mężczyźni natomiast wskazywali poczucie bezpieczeństwa, bliskości, bycie akceptowaną w najbliższym otoczeniu, a także zdolność do kreowania harmonii między rodziną a pracą.

Kobiecy wdzięk

Jak rozumiemy kobiecość?

Okazuje się, że niełatwo zdefiniować, czym jest kobiecość. Uczestnicy sondy „Kobiece sprawy” proszeni o skojarzenia związane z tym terminem wskazywali z jednej strony cechy zewnętrzne – uśmiech, urodę, wdzięk, seksapil, a z drugiej - wnętrze. Nieodłącznym elementem kobiecości stał się też intelekt, siła charakteru oraz pozytywny stosunek do ludzi. Kobiecość nasuwa także skojarzenia z miłością i ciepłem.

,,Kobieta powinna najbardziej kochać siebie, wtedy wszyscy inni też będą ją kochać”, tak powiedziała jedna z uczestniczek sondy. I tak właśnie trzeba szukać punktu wyjścia do definiowania naszych priorytetów, których źródłem powinny być wewnętrzne przekonania i potrzeby. Niezależnie od tego jakie one są, każdy ma taką samą wartość.

Informacja o kalendarzu:

„Kobiece sprawy” to 7. edycja kalendarza, przygotowywanego przez Gedeon Richter, pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Pągowskiego. Każdy z artystów zaangażowanych w projekt tegorocznego kalendarza na swoich plakatach ukazał różne sprawy kobiet. Autorzy tegorocznej edycji to uznani twórcy plakatów: Bartosz Kosowski, Mirosław Adamczyk, Patryk Mogilnicki, Tomasz Bogusławski, Andrzej Pągowski, Ola Niepsuj, Ryszard Kaja, Jan Bajtlik, Dawid Ryski, Maja Wolna, Mieczysław Wasilewski oraz Wiktor Sadowski.

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz