Żółtaczka u noworodka - to warto wiedzieć

19 czerwca 2020

Żółtaczka w drugiej dobie życia pojawia się u co drugiego noworodka urodzonego w terminie i u niemal wszystkich wcześniaków. Jej podstawowym objawem jest żółknięcie skóry. To proces fizjologiczny, należy jednak pamiętać o tym, że wymaga on obserwacji, jeśli nie chcemy, aby żółtaczka fizjologiczna w pewnym momencie przeobraziła się w żółtaczkę patologiczną.

Jak objawia się żółtaczka u noworodka?

Żółtaczka u noworodka jest schorzeniem, które można stosunkowo łatwo rozpoznać. Zwykle mamy więc do czynienia z żółknięciem zarówno skóry, jak i błon dziecka. Proces rozpoczyna się zawsze od głowy i twarzy i może dotyczyć nawet białek oczu W dalszej kolejności z żółtą barwą mamy do czynienia także na tułowiu, rączkach, a potem i na nóżkach dziecka. Ustępowanie choroby odbywa się w odwrotnej kolejności. Ocena tego, jaki jest stopień nasilenia choroby, zawsze powinna odbywać się w tym samym oświetleniu. W innym przypadku może dojść do jej zafałszowania. Konieczne jest przy tym dokładne przeanalizowanie nie tylko dziecięcej twarzy i brzucha, ale i pleców, rąk oraz nóg.

Żółtaczka fizjologiczna noworodka

Żółtaczka fizjologiczna przeważnie rozpoczyna się pomiędzy drugą i trzecią dobą życia dziecka. Ustępuje samoistnie najczęściej po ośmiu dniach. Jeśli mamy do czynienia z wcześniakami, musimy liczyć się z tym, że żółtaczka może pojawić się później. Także jej czas trwania może być dłuższy sięgając nawet 14 dni. Żółtaczka fizjologiczna nie jest schorzeniem, które wymagałoby leczenia. Wskazane jest przy tym szczególnie staranne karmienie i pojenie dziecka tak, aby nie doprowadzić do odwodnienia.

Żółtaczka patologiczna u noworodka

W pewnych okolicznościach u noworodka może się pojawić żółtaczka patologiczna. Dodatkowe badania zleca się wówczas, gdy choroba daje o sobie znać już w pierwszej dobie życia dziecka, utrzymuje się powyżej dziesięciu dni albo charakteryzuje się wykraczającym poza normę stężeniem bilirubiny we krwi. Zleca się je także wtedy, gdy mamy do czynienia z ciemnym moczem i szarymi stolcami, a na skórze dziecka pojawiają się wybroczyny. Niepokoić może również sytuacja, w której brzuch dziecka jest twardy i wzdęty, a skóra staje się już nie żółta, ale wręcz mocno pomarańczowa.

Co powoduje żółtaczkę patologiczną?

Najczęściej do żółtaczki patologicznej prowadzi konflikt serologiczny, a więc sytuacja, w której grupa krwi matki różni się od tej, jaką ma dziecko. Przeciwciała matki są wówczas w stanie niszczyć krwinki dziecka. Winny może być jednak również pokarm matki, choroby żółciowe, wady wrodzone czerwonych krwinek oraz zrośnięcie się i niedrożność dróg żółciowych. Każda żółtaczka noworodka, która się przedłuża powinna zostać właściwie zdiagnozowana. Tu na szczególną uwagę zasługuje poziom stężenia bilirubiny, który jest sprawdzany nawet kilka razy. Jeśli żółtaczka się przedłuża, należy oczekiwać też określonych zmian w zachowaniu dziecka. Przeważnie staje się ono niespokojne, ma skłonność do piskliwego krzyku, występują u niego drgawki, a nawet wiotkość mięśni. Niepokoić powinien także nawrót żółtaczki.

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz