Kredyty samochodowe – rodzaje i praktyczne informacje

14 stycznia 2020

Czy wiesz, jakie są kredyty samochodowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego finansowania zakupu pojazdu? Przeczytaj poniższy poradnik.

Kredyty samochodowe – must know dla każdego

Nie ulega wątpliwości, że zakup nowego auta to wielka radość, nie można jednak zapominać, że równie często to także duży wydatek. Czasem do konieczności nabycia pojazdu dochodzi niespodziewanie, nierzadko również trafia się prawdziwa okazja, którą trudno przepuścić. Znakomitym rozwiązaniem na szybkie znalezienie pewnego finansowania zakupu są kredyty samochodowe. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta tego typu usług, warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach, nim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą wysokości i rodzaju pożyczki.

Kredyty samochodowe często gwarantują korzystniejsze warunki niż zwykłe kredyty gotówkowe czy leasing. Powodem tego jest większa elastyczność banku w ustalaniu niektórych warunków spłaty zobowiązania, ponadto zazwyczaj kredyty samochodowe obarczone są niższym oprocentowaniem. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na elementy, które w największej mierze decydują o rzeczywistych kosztach pożyczki:

  • oprocentowanie kredytu,
  • prowizje i dodatkowe opłaty,
  • ubezpieczenia obowiązkowe i nieobowiązkowe,
  • wysokość wkładu własnego,
  • wartość kupowanego pojazdu.

Kredyty samochodowe – jakie są rodzaje?

Na rynku dostępnych jest wiele typów kredytów samochodowych, a do tego mogą mieć one różnorodne warunki spłaty, oprocentowania itp. Wszystko zależy tu od tego, jakie warunki oferuje wybrany bank lub instytucja finansowa. Zasadniczo jednak kredyty samochodowe dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

  • Zwykły kredyt samochodowy – to najpopularniejszy rodzaj zobowiązania, spłaca się go w ramach rat kapitałowo-odsetkowych. Podobnie jak przy kredycie gotówkowym, to bank decyduje o wysokości wkładu własnego.
  • Kredyt samochodowy jednoratowy – często określa się go też jako kredyt samochodowy 50/50 lub 60/40. Choć nie jest on oprocentowany, to podlega ustalonej prowizji lub ubezpieczeniu. Kredyt spłaca się w dwóch ratach, pierwsza musi wynosić co najmniej połowę wartości samochodu, drugą natomiast uiszcza się po upływie kilku lat.
  • Kredyt samochodowy „balonowy” – wybierany zdecydowanie najrzadziej, zazwyczaj obowiązuje w okresie od 2 do 5 lat. Polega on na tym, że kredytobiorca może wymienić samochód np. po upływie 2 lat, kredyt natomiast składa się z 3 części; wkładu własnego wynoszącego 10% wartości pojazdu, miesięcznych rat oraz ostatniej raty, której wysokość może dochodzić nawet do połowy wartości auta. Jednak zamiast spłaty ostatniej raty, kierowca może wymienić auto i ponownie spłacać należność.

Zaciągnięcie zobowiązania, jakim jest kredyt samochodowy, to duża odpowiedzialność, dlatego też należy rozważyć wiele ofert i wybrać tę najkorzystniejszą. Z drugiej strony pożyczki na samochód nie trzeba się obawiać, to powszechnie stosowana metoda, która jest w pełni bezpieczna, o ile nie weźmiesz kredytu przekraczającego twoje możliwości finansowe.

Materiał zewnętrzny

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz