Wpływ kołdry obciążeniowej na sen

12 listopada 2021

Sen jest dla organizmu jak paliwo dla auta – czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Długość snu, jego głębokość oraz jakość ma silny wpływ na produktywność i wydajność, ale przede wszystkim na zdrowie organizmu. Wiele schorzeń m.in.: cukrzyca, depresja, niekontrolowane nocne skurcze nóg czy wysoki poziom stresu są obarczone ryzykiem niskiej jakości snu. To ogromny problem, którego nie należy lekceważyć. Może mieć on podłoże neurotyczne lub być objawem innych poważnych chorób. Warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże w odkryciu źródła problemu oraz zaleci kurację. Często przybiera ona formę farmakologiczną, jednak jest wiele metod nieinwazyjnych i doraźnych, którymi można wesprzeć organizm w walce o dobry sen. Jednym z nich jest kołdra obciążeniowa. Co trzeba o niej wiedzieć i czy warto się w nią zaopatrzyć?

Działanie kołdry obciążeniowej

Kołdra obciążeniowa swoją nazwę i korzystne działanie zawdzięcza niepozornemu wypełnieniu w postaci drobnych kuleczek umieszczonych wewnątrz okrycia, na całej jego powierzchni. Odgrywają one rolę obciążników, pod których naciskiem pobudzane są receptory osadzone w mięśniach, stawach i skórze. Za sprawą takiego „masażu” układ nerwowy wysyła wiadomość do mózgu z informacją, że czuje się bezpieczny. Organizm w odpowiedzi na ten impuls reaguje fizycznym i psychicznym rozluźnieniem. Podobnego efektu doświadczamy pod wpływem przytulenia. Układ nerwowy dzięki równomiernej stymulacji lepiej radzi sobie z odczuwaniem i organizacją bodźców, co jest oczekiwanym rezultatem w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej. Za sprawą precyzyjnego ucisku poprawia się percepcja czucia głębokiego, a organizm zaczyna produkować hormony odpowiedzialne za spokojny sen (melatonina) oraz dobry nastrój (serotonina).

Wpływ na sen

Oba hormony mają swój udział w jakości snu. Melatonina wytwarzana jest przez organizm, kiedy się zmierzcha. To taki impuls dla ciała, że czas iść spać. Hormon ten odpowiedzialny jest za rytm dobowy dnia, więc jego niedobory mogą skutecznie rujnować gospodarkę zegara biologicznego. Pod wpływem kołdry zwalnia oddech, ciało wchodzi w stan wysokiego zrelaksowania, a za sprawą melatoniny może spokojnie usnąć. Serotonina wpływa na poprawę samopoczucia, co również przekłada się na jakość snu. Mózg wypoczętego człowieka lepiej radzi sobie z nadmiarem informacji i bodźców, lepiej się skupia, koncentruje. Jednym słowem – jest bardziej produktywny.

Gdzie i jaką kołdrę wybrać?

Kołdra powinna stanowić ok. 10% masy użytkownika, co oznacza, że jest przeznaczona konkretnej osobie. Nie jest przedmiotem uniwersalnym, a wyrobem medycznym, warto więc przed jej zakupem omówić kwestię wagi z terapeutą. Specjalista pomoże dobrać parametry, aby zmaksymalizować efekty działania akcesorium obciążającego. Oprócz kołder tego typu, są również szlafroki, opaski i płaszcze, a nawet koce. To od nas zależy, z jakiego przedmiotu chcemy skorzystać. Na start proponuje się jednak wybór kołdry i to od sprawdzonego, uczciwego producenta. Dostawcą, który oferuje wysokiej klasy produkty z certyfikowanych surowców, z gwarancją jakości potwierdzoną przez ekspertów, jest sklep Gravity. Tutaj odnajdziemy akcesoria zarówno dla dorosłych i dzieci. Przez 28 dni od zakupu można przetestować produkt i upewnić się, że wybrany model i parametry spełniają wysoko postawione oczekiwania. Sklep umożliwia w tym czasie zwrot lub bezpłatną wymianę na inny model, dzięki czemu użytkownik ma możliwość wysokiego spersonalizowania swojego wariantu.

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz