Czym różni się neurochirurg od neurologa?
Przedrostek neuro wyraźnie wskazuje, że obie gałęzie medycyny zajmować się będą nerwami, a ściślej z układem nerwowym. Układ nerwowy odpowiada za sterowanie naszym organizmem. Kiedy jednak jego praca zawodzi, musimy podjąć natychmiastowe leczenie. Sprawdźmy, czym zajmuje się neurolog a czym neurochirurg.
Kim jest neurolog?
Osoba uprawniona do wykonywania tego zawodu zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Neurolog Gdańsk rozpoznaje choroby takie jak padaczka, niedorozwój umysłowy, stwardnienie rozsiane, migrena, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie układu nerwowego jak Alzheimer czy parkinsonizm. Może on wdrążyć odpowiednie leczenie farmakologiczne lub zachowawcze, dlatego pod pewnymi względami specjalizacja ta podobna jest do psychiatrii. Lekarz sprawa, jak pacjent reaguje na bodźce, bada jego odruchy, sposób chodzenia, mówienia i zapamiętywania. Może przeprowadzić badania z wykorzystaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy EEG. Wreszcie może zlecić dodatkowe badania biologiczne, biochemiczne czy immunologiczne.
Kim jest neurochirurg?
Neurochirurgia wykształciła się jako pokrewna specjalizacja neurologii, toteż specjalista bada schorzenia tymi samymi narzędziami i w ten sam sposób. Odróżnia go jednak aspekt eliminacji dokuczliwego schorzenia. Neurochirurg Gdańsk przeprowadza bowiem zabiegi chirurgiczne. Udamy się więc do niego wtedy, gdy zawiodło farmakologiczne leczenie naszego układu nerwowego. Diagnostykę stawia na podstawie badania z wykorzystaniem tomografii, rezonansu, USG czy badania płynu mózgowo-rdzeniowego. Zabiegi też można podzielić na inwazyjne (usuwanie guzów nowotworowych, operacje tętniaków mózgu) i mało inwazyjne (stabilizacja kręgów implantem).
Z jakimi objawami do neurologa?
Do neurologa zgłoś się koniecznie, jeśli zauważysz u siebie poniższe objawy:
- Przewlekłe bóle głowy i innych części ciała, w tym zaburzenia czucia i mrowienie;
- Nagłe pogorszenie się wzroku, mowy bądź czucia;
- Skurcze mięśni;
- Zaburzenia równowagi i chodzenia;
- Problemy ze snem;
- Problemy z koncentracją i z pamięcią;
- Nerwobóle;
- Tiki.
W wyniku chorób, stylu życia, wypadków i urazów nasz organizm narażony jest na wiele chorób o podłożu neurologicznym; nie wolno lekceważyć objawów, zwłaszcza jeśli są przewlekłe, nasilają się i nawarstwiają.
Z jakimi objawami do neurochirurga?
Jeśli nasz stan jest poważniejszy, a leczenie farmaceutykami nie przynosi efektów, powinniśmy zgłosić się o pomoc do neurochirurga
Do innych, wymienionych już objawów, które mogą nas zaniepokoić, są drgawki, objawy psychotoniczne, omdlenia czy zaburzenia funkcji poznawczych (na przykład orientacji).
Kiedy czas na operację?
Neurochirurg pomoże nam w leczeniu chorób naczyniowych mózgu, naczyniaków, urazów kręgosłupa i rdzenia wodogłowia, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, dyskopatii, krwotoków wewnątrzczaszkowych czy zmian nowotworowych, przepuklin.
Pamiętajmy jednak, że konieczności operacji zdecyduje sam neurochirurg. Jest on specjalistą o wiedzy neurologa, uprawnionym do przeprowadzania zabiegów, toteż zdajmy się na jego opinię.
Artykuł partnera
Komentarze (0)