Ekstrakt z pierzgi pszczelej – co to jest i jakie znajduje zastosowanie?

5 lutego 2021

Pszczoły to nie tylko miód, ale i szereg innych produktów ich pracy, które zostały docenione przez człowieka i od wieków uznawane są jako cenne źródło składników aktywnych biologicznie. W związku z tym wiele z nich wykorzystuje się m.in. w medycynie naturalnej, ponieważ ich właściwości wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję organizmu człowieka. Jednak pszczele produktu wspomagają organizm nie tylko wewnętrznie, lecz równie dobrze sprawdzają się w kosmetologii. Są to składniki naturalne, a więc najbliższe naturalnym potrzebom skóry i które mogą wspomaga prawidłowy rozwój i wygląd zarówno samej skóry, jak i włosów oraz paznokci. Jednym z produktów mniej znanych jest pierzga pszczela. Substancja bioaktywna, wykazująca wiele bardzo cennych właściwości prozdrowotnych. Znajdziesz ją na https://domiuroda.pl/.

W jaki sposób powstaje pierzga pszczela?

Rośliny kwiatowe wytwarzają w swoich pylnikach pyłek kwiatowy. Ma on postać ziaren, które różnią się od siebie w zależności od rodzaju rośliny zarówno wielkością, masą, czy kształtem, jak i barwą. Pszczoły przy tym zbierają zarówno pyłek jak i nektar z roślin, ale z niektórych dodatkowo jeszcze nektar, a więc główny półprodukt, z którego powstaje miód. Po pobraniu pokarmu z kwiatów, pszczoły mieszają pyłek i nektar ze śliną, a następnie składają taką masę do plastrów w ulu. Przy czym w niektórych plastrach pyłek sklejany jest już gotowym miodem, a następnie plaster jest zaklejany woskiem. W takiej szczelnie zamkniętej komórce zachodzi proces fermentacji beztlenowej, z czego powstaje wykazujący działania konserwujące kwas mlekowy. Tak sfermentowany pyłek jest właśnie pierzgą, przybierającą na skutek procesów fermentacji charakterystyczną barwę, zapach i smak. Są to bezpośrednie, bogate w białko oraz inne składniki odżywcze pszczele zapasy zimowe.

Pierzga w swoim składzie zawiera niemalże wszystkie witaminy, wiele mikro i makro elementów, jest bogata w kwasy tłuszczowe, w białko i aminokwasy, węglowodany i hormony, ale także antyoksydanty i wiele innych składników aktywnych. Stanowi wysokoenergetyczne pożywienie dla pszczół w okresie zimy, a zawierają tak wiele wiele składników, gdyż zbierany w okresie jesienno-letnim pyłek zawiera to co najlepsze w roślinach.

Najwartościowszy natomiast dla człowieka jest ekstrakt z pierzgi pszczelej, który jako skoncentrowany, jest mocniejszy w działaniu od surowej pierzgi, a ponadto jest lepiej przyswajalny.

Pierzga pszczela – suplement diety

Ekstrakt z pierzgi pszczelej łatwo znalazł zastosowanie przy wytwarzaniu suplementów diety. Są to suplementy wzmacniające odporność organizmu, a szerzej służące wzmacnianiu układu autoimmunologicznego, dzięki czemu można przyspieszać rekonwalescencję po zabiegach medycznych, czy po antybiotykoterapii, a także poprawiać funkcjonowanie flory bakteryjnej żołądka. Zaobserwowano również korzystny wpływ pierzgi na pamięć i koncentrację oraz wzrok, jej spożywanie zapobiega także zachorowaniu na anemię.

Suplement diety na bazie pierzgi pszczelej zalecany jest przy wspomaganiu leczenia chorób układu krążenia i wątroby, gdyż pierzga poprzez regulowanie poziomu cholesterolu działa przeciwmiażdżycowo.

Suplementy wykazują również działanie antybakteryjne, jak i odtruwające. Wspomagają leczenie łuszczycy, są użyteczne w walce z bezsennością, stresem, a także stanami depresyjnymi. Pomagają funkcjonować ludziom starszym oraz osobom pracującym umysłowo.

Suplementy z pierzgą pszczelą nie zawierają syntetycznych dodatków, ale są w zupełności naturalne. Badania dowodzą, że pierzga dzięki antyoksydantom działa przeciwnowotworowo, regeneruje komórki organizmu i niweluje efekty starzenia się, a ponadto łagodzi reakcje alergiczne.

Pierzga pszczela w kosmetyce

Bogactwo składników aktywnych pierzgi pszczelej sprawia, że może być wykorzystywana w kosmetyce do regeneracji i poprawiania elastyczności skóry. Pierzga wspomaga eliminowanie zmarszczek oraz rozstępów.

Do celów kosmetycznych stosowane są ekstrakty z pierzgi pszczelnej, gdzie jako rozpuszczalnika używa się etanolu, glikolu propylenowego albo wodę lub ich mieszaniny. Tak wytworzony ekstrakt jest ważnym składnikiem biologicznie aktywnym w kremach i balsamach, które służą do wygładzania, nawilżania oraz uelastyczniania skóry. Dzięki dostarczeniu wielu cennych składników również wyraźnie odmładzają skórę.

Pierzga pszczela w takiej formie znajduje również zastosowanie jako substancja aktywna w szamponach do włosów. Mają one przy tym działanie nie tylko przeciwłupieżowe, ale i przeciwświądowe. Ponadto takie szampony wzmacniają włosy i przeciwdziałają ich wypadaniu, a także mają efekt nawilżający oraz regenerujący strukturę włosa.

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz