Jak wybrać odpowiednie dermokosmetyki do twarzy?

9 maja 2022

Regularna pielęgnacja twarzy przekłada się zarówno na zdrową, odżywioną skórę, jak również większą pewność siebie w codziennym funkcjonowaniu. Dobór należytych preparatów wymaga jednak uprzedniego określenia typu cery, odpowiadającego za jej podstawowe potrzeby. Jak wybrać odpowiednie dermokosmetyki do twarzy?

Określenie typu cery

Pierwszym krokiem w procesie doboru dermokosmetyków jest określenie typu cery, decydującego o jej potrzebach. Do czynników różnicujących należy reakcja skóry w kontakcie z różnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, wilgoć i niska temperatura. Dodatkową wartość diagnostyczną ma m.in. kolor cery, tendencja do stanów zapalnych oraz działanie specyficznych preparatów.

Podstawowe rodzaje cery

Wyróżnia się 4 podstawowe typy cery:

  • - tłusta
  • - sucha
  • - normalna
  • - mieszana

 

Za cerę tłustą odpowiada nadaktywność gruczołów łojowych, produkujących ponadprzeciętną ilość sebum. Skóra tego rodzaju rozpoznawana jest po szarym odcieniu, nabłyszczeniu oraz rozszerzonych porach. Szczególnie częste są również zaskórniki, trądzik oraz infekcje grzybicze.

Podstawową cechą cery suchej jest odwodnienie i niekorzystne reagowanie na wodę. Dodatkowym aspektem jest częste uczucie pieczenia oraz trudności z produkcją należytej ilości naturalnych tłuszczów.

Cera normalna jest pożądana w największym stopniu, jednak najrzadziej występuje u osób dorosłych. Jest gładka i jędrna, nie wykazuje defektów. Nie reaguje ona również na zmianę pory roku.

Cera mieszana stanowi z całą pewnością najtrudniejszy rodzaj do rozpoznania, ze względu na mnogość cech różnych typów skóry twarzy. W okolicy brody, nosa i czoła może ona wykazywać nadaktywność gruczołów łojowych, jednak z pominięciem okolicy policzków.

Dermokosmetyki a typ cery

Typ cery stanowi podstawowy czynnik, decydujący o charakterze dobieranych dermokosmetyków.

Cera tłusta wymaga prawidłowej regulacji pracy gruczołów łojowych, w związku z czym warto sięgnąć po preparaty wzbogacone o kwas migdałowy. Doskonale sprawdzą się również kosmetyki o fizjologicznym pH oraz wszelkie produkty oczyszczające.

W przypadku szczególnie wrażliwej cery suchej warto skorzystać z delikatnych dermokosmetyków o niskiej zawartości składników aktywnych. Dobrym rozwiązaniem będą mleczka oraz subtelne emulsje.

Dobierając dermokosmetyki do cery mieszanej warto zastosować dwa oddzielne preparaty, w zależności od okolicy twarzy. Przykładem danego rozwiązania może być wykorzystanie kremu regulującego pracę gruczołów łojowych w strefie T (broda, nos i czoło), a także środka natłuszczającego na policzki.

W przypadku cery normalnej doskonale sprawdzą się dermokosmetyki do codziennego oczyszczania oraz delikatny krem natłuszczający. Dodatkiem do pielęgnacji mogą być preparaty w większym stopniu odżywcze, stosowane przed snem.

Dermokosmetyki dobrane do wieku

Drugim czynnikiem po typie cery jest wiek, odpowiadający za dobór poszczególnych dermokosmetyków.

Między 20 a 30 rokiem życia warto postawić w pierwszej kolejności na preparaty o działaniu ochronnym i nawilżającym. Regularna pielęgnacja skóry twarzy pozwoli na skuteczną ochroną przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi.

Wybierając dermokosmetyki do twarzy 30+ warto zdecydować się na środki wspierające produkcję czynników wzrostu - kolagenu i włókien elastyny.

Po 40 roku życia przede wszystkim warto postawić na preparaty o działaniu nawilżającym i odżywczym. Z tego względu, szczególnie cenne jest działanie aloesu, prawoślazu i kwasu hialuronowego.

Artykuł partnera

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz