Ogórki jak u mamy – patenty na domowe przetwory

23 lipca 2019

ogórki

Sezon na ogórki gruntowe trwa stosunkowo krótko. Pojawiają się na straganach wraz z początkiem lata, jednak ich największy rozkwit przypada na lipiec. Wówczas są najlepsze: soczyste, delikatne i nieco słodkie w smaku. Warto wybrać się wtedy na targ i zrobić solidne zapasy, które przydadzą nam się do wykonania przetworów. Jesteś ciekawa najlepszych przepisów? Sprawdź, jak zrobić pyszne ogórki małosolne i kiszone na zimę.

Jaki jest sekret zawsze udanych ogórków?

Podstawowa różnica pomiędzy przetworami tkwi w czasie fermentacji. Ogórki małosolne są gotowe już po 2 dniach od przygotowania. Należy je spożyć w ciągu tygodnia, dokładnie zakręcając słoik i odstawiając do lodówki po każdym skorzystaniu z jego zawartości. Jeżeli robimy ogórki małosolne w glinianej beczce, warto je przełożyć do mniejszych słoików wraz z zalewą. Z kolei po około dwóch tygodniach ogórki są już w pełni ukiszone. Warto je przechowywać w litrowych słojach. Przezroczyste szkło pozwoli nam ocenić jakość zamkniętych ogórków – jeżeli doszłoby do zepsucia, stracimy jeden słoik, a nie całą beczkę. Jeżeli ogórki mają nieprzyjemny zapach i gorzki posmak, prawdopodobnie dostały się do nich bakterie i grzyby. Aby uniknąć tej sytuacji, należy wybierać zawsze świeże ogórki, bez plamek czy uszkodzeń. Zanim trafią do słoika, muszą być dobrze oczyszczone. Najlepszym rozwiązaniem są szklane słoje z gumką. Można z nich korzystać latami! Należy jednak pamiętać, by co roku zmieniać uszczelkę.

Warto pilnować, żeby każdy słoik był nowy, bez żadnych uszkodzeń. Jeżeli planujemy przechowywanie ogórków przez dłuższy czas, trzeba poddać je pasteryzacji. Wykonujemy ją w ten sposób, że na dnie głębokiego garnka kładziemy ściereczkę, ustawiamy szczelnie zamknięte słoiki z ogórkami tak, aby się nie stykały i zalewamy chłodną wodą do ¾ wysokości słoików. Następnie nakrywamy garnek pokrywką i gotujemy na małym ogniu przez 20-25 minut.

Ogórki małosolne

Przedstawiamy dokładny przepis na ogórki małosolne, które zawsze wychodzą znakomite. Musimy przygotować 1 kg świeżych ogórków, łodygę kopru z nasionami, 5 ząbków czosnku, 1 cm chrzanu w korzeniu oraz sól do smaku. W pierwszej kolejności dokładnie myjemy ogórki oraz oczyszczamy czosnek i chrzan. Ogórki układamy w słoju, garnku kuchennym lub małej glinianej beczce. Następnie przygotowujemy zalewę. Gotujemy wodę w ilości umożliwiającej przykrycie ogórków w słoiku i dodajemy sól w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody. Ciepłą mieszaniną zalewamy ogórki i kładziemy talerz na słoiku. Warto obciążyć go mniejszym słoikiem z wodą lub kamieniem. Po około 2-3 dniach ogórki powinny być już gotowe.

Ogórki kiszone

Proces przygotowywania ogórków kiszonych przebiega podobnie. Dodatkowo do zalewy można dodać ziarna gorczycy, liść dębu lub liść wiśni. Proporcje można zmienić – na 1 kg ogórków wykorzystujemy 2 litry wody, 2 łyżki soli kamiennej, 3 sztuki korzenia chrzanu (po około 3 cm każdy), 6 ząbków czosnku oraz 3 gałązki kopru włoskiego.

Szczelnie zamknięte ogórki kiszone pozostawiamy na kilka godzin w ciepłym miejscu do góry dnem. Po tym czasie możemy odstawić słoiki do zacienionego miejsca. Ogórki kiszone będą gotowe po 2-3 tygodniach.

 

Artykuł partnera

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz