Przegroda w macicy, czyli macica przegrodzona. Definicja, leczenie, konsekwencje

15 stycznia 2021

 

Czym jest przegroda macicy?

Przegroda macicy to jedna z najczęściej występujących i poddawanych leczeniu wad rozwojowych, która wynika bezpośrednio z tego, iż nie doszło do zaniku przegrody w momencie połączenia się przewodów przyśródnerczowych. Następuje to w procesie rozwijania się układu płciowego dzieci płci żeńskiej w ich życiu płodowym. W klasyfikacji AFS wada ta została opisana jako typ V, a także jako klasa U2 zgodnie z podziałem ESHRE-ESGE.Biorąc pod uwagę wszystkie znane nam dzisiaj zaburzenia w budowie macicy, przegroda macicy jest uznawana za drugie najczęściej występujące zaburzenie tego typu. W tym przypadku macica przyjmuje kształt przypominający serce narysowane przez dziecko. Posiada więc wcięcie w środku oraz dwa wybrzuszenia, czyli jamy macicy. Przegroda macicy jest zbudowana z tkanki mięśnia macicy. Może ona być gruba i lita, ale także cieniutka, a przy tym błoniasta albo włóknista.

TUTAJ znajdziesz więcej rzetelnych informacji na temat przegrody w macicy >>>

Gdy u kobiety podejrzewa się występowania takiej wady diagnostyka obejmuje przede wszystkim badanie rezonansem magnetycznym wraz z oceną układu moczowego pacjentki. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo współistnienia wad w obydwu tych układach. Zdarza się to aż u 20% pacjentek z tym problemem.

 

Jakie są konsekwencje występowania przegrody macicy?

Pacjentki, u których wykonywana jest poszerzona diagnostyka w tym właśnie kierunku to przede wszystkim kobiety po wczesnej utracie ciąży, ale także te, u których wystąpiły przedwczesne porody, bóle podczas stosunków seksualnych (dyspareunia) oraz bolesne menstruacje. Specjaliści wciąż starają się ustalić, czy występowanie u kobiety przegrody macicy może wpływać na jej niepłodność pierwotną. Taka możliwość jest nadal badana i szeroko dyskutowana. Pojawiają się pewne przesłanki, iż u pacjentek następują wówczas zmiany w waskularyzacji, czyli w budowie naczyń krwionośnych występujących w obrębie przegrody macicy. Mówi się także o nieprawidłowej budowie endometrium oraz o zaburzeniu funkcji hormonalnej błony śluzowej, która wyścieła przegrodę macicy. To z kolei może mieć pewien wpływ na to, iż etap implementacji zapłodnionej komórki jajowej, czyli jej zagnieżdżenia w jamie macicy, kończy się niepowodzeniem.

W jaki sposób leczy się przegrodę macicy?

Przegroda macicy może być leczona operacyjnie, ale nie zawsze lekarz decyduje o konieczności wykonania takiego zabiegu. Wskazaniem do niego jest sytuacja, w której u pacjentki stwierdzi się niepowodzenia położnicze, takie jak poronienia, utrata ciąży oraz niepłodność partnerska. Wynika to z faktu, iż u wielu kobiet ze stwierdzoną przegrodą macicy nie występują jakiekolwiek problemy z poczęciem dziecka oraz z zajściem w ciążę.

Zanim zatem lekarz skieruje pacjentkę na operację przegrody macicy musi dokładnie przeanalizować jej historię medyczną i zakwalifikować ją do do takiego zabiegu na jej podstawie. Oczywiście niezbędne jest także skrupulatne omówienie z nią wskazań oraz zastosowanej techniki operacyjnej. Operacja przegrody macicy to jej histeroskopowe wycięcie, które w niektórych przypadkach następuje przy asyście laparoskopowej albo ultrasonograficznej. Nie dochodzi do nacięcia powłok brzusznych kobiety, gdyż histeroskop jest wprowadzany przez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy. Taki dostęp w zupełności wystarcza w przypadkach, gdy przegroda macicy nie jest nadmiernie rozbudowana. Jeśli jednak okaże się, że u danej pacjentki przegroda jest nietypowa lub też wyjątkowo szeroka, zazwyczaj korzysta się z narzędzi do kontrolowania przebiegu takiego zabiegu z innego dostępu. Może to być laparoskopia w tym samym czasie co operacja lub badania ultrasonograficzne wykonywane przez specjalistę przybrzusznie albo przez odbyt.

Oczywiście po operacji kobieta musi przejść okres rekonwalescencji, po którym może dopiero podjąć starania o zajście w ciążę. W większości przypadków są to 3 miesiące, jednak w dużej mierze jest to kwestia indywidualna i ostateczną decyzję podejmuje lekarz. Operacja wycięcia przegrody macicy ma duży wpływ na ilość zajść w ciąże oraz powodzeń położniczych. Jest to szczególnie widoczne wśród kobiet, które miały już za sobą utraty ciąży.

Zabieg resekcji przegrody macicy w szpitalu

Medfemina wykonuje się w większości przypadków w znieczuleniu ogólnym. Pacjentki są wypisywane ze szpitala jeszcze w tym samym lub w kolejnym dniu. Zależy to przede wszystkim od typu przegrody, który występował u danej kobiety. Do szpitala należy się oczywiście zgłaszać na czcza. U kobiety nie mogą też występować żadne objawy infekcji pochwy i powinna ona być w pierwszej fazie cyklu, czyli tuż po menstruacji.

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz