Jak zajść w ciążę po 40.?

11 października 2019

ciąża

Coraz częściej kobiety świadomie decydują się na późne macierzyństwo. Mają na to wpływ czynniki społeczne i ekonomiczne, które w wielu przypadkach są uzasadnione. Chcemy sprowadzić dziecko do domu, w którym niczego nie brakuje, a rodzice zapewnią mu stabilną sytuację rodzinną. Jednakże wiek bywa problematyczny w tym przypadku, choć nie jest w żadnym razie przeciwwskazaniem. Ciąża po 40 ma wiele zalet, mimo że niesie ze sobą też pewne zagrożenia. Warto wiedzieć na co uważać i co zrobić, żeby nie tylko zajść w ciążę w tym wieku, ale też doczekać do jej bezpiecznego rozwiązania.

Ciąża po 40 – same niebezpieczeństwa?

Utarło się przekonanie, że ciąża u kobiet po 40 roku życia wiąże się z wyższym ryzykiem, powikłaniami, możliwością niedorozwoju u dziecka czy komplikacjami przy porodzie. Kobiety obawiają się też poronień. Trzeba jednak przyznać, że choć statystycznie takie niebezpieczeństwa częściej dotyczą kobiet decydujących się na późne macierzyństwo, to zdarzają się również tym paniom, które rodzą w okresie najlepszym z biologicznego punktu widzenia, czyli pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Nie można zatem powiedzieć, że ciąża po 40 jest jednym wielkim zagrożeniem. Wiele par właśnie wtedy decyduje się na pierwsze dziecko i nie ma w tym nic dziwnego, tym bardziej, gdy jest to świadoma decyzja. Jak w każdej sytuacji – jest mnóstwo zalet, ale też pewne wady. Trzeba liczyć się z tym, że kobieta rodząca w tym okresie życia będzie musiała przebywać pod stałą kontrolą lekarza. Planując taką ciążę, warto na początek wybrać się do swojego ginekologa i poinformować go o tym zamiarze. Lekarz będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania, a jeśli nic nie będzie stało na przeszkodzie, prawdopodobnie zaleci odstawienie antykoncepcji.

Jak zajść w ciążę po 40 roku życia?

Kobiety, które borykają się z jakimiś chorobami przewlekłymi, np. kardiologicznymi, powinny zaplanować także wizytę u specjalisty. Ma to na celu wykluczenie ewentualnych powikłań czy ryzyka. Być może na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę trzeba będzie zacząć przyjmować nieco inne leki. Warto dać organizmowi nieco czasu na przestawienie się na nowy lek, ale też na wyregulowanie sytuacji hormonalnej po odstawieniu antykoncepcji. Choć tu zalecana jest ostrożność, czas niestety nie jest naszym sprzymierzeńcem. O ile u młodszych par, takich do 35 roku życia, o ewentualnych problemach z płodnością można zacząć mówić dopiero po około roku starań, o tyle u starszych par kroki związane z leczeniem niepłodności można podjąć już po pół roku starań. Dłuższe zwlekanie niestety może dramatycznie obniżyć szanse na zajście w ciążę. Tym, co może pomóc, jest odstawienie używek takich jak papierosy czy alkohol. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wprowadzenie pewnych zdrowych zmian w stylu życia również może zwiększyć szanse na poczęcie. Duża ilość warzyw i owoców, ograniczenie cukru, tłuszczu i wysoko przetworzonych produktów także jest nie bez znaczenia. Warto też rozważyć podjęcie choćby umiarkowanej aktywności fizycznej.

 

Artykuł partnera

image

Redakcja

kobieceprawdy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz