Aloes zwyczajny - niezwyczajna roślina
Aloes zwyczajny to powszechnie znana roślina pochodząca z terenów Afryki i Bliskiego Wschodu. Już Sumerowie zwrócili szczególną uwagę na tę roślinę – znaleziono opis aloesu na glinianych tabliczkach sprzed ponad 4 tysięcy lat! Z pewnością każdemu znane są charakterystyczne zielone, grube liście z ząbkami na brzegach, układające się w rozetę. Nie dorasta do dużych rozmiarów (około 60-100 cm. na plantacjach, w warunkach domowych jest mniejszy). Jest nie tylko chętnie uprawianą w naszych domach rośliną doniczkową, ale także gatunkiem sadzonym na plantacjach w Australii, Meksyku, Indiach, południowej Afryce oraz Stanach Zjednoczonych – jednym słowem, można go znaleźć na całym świecie.
Aloes zwyczajny uprawa
Aloes zwyczajny jest łatwą w uprawie rośliną, chociaż, oczywiście, ma także swoje wymagania. Najważniejszą jego potrzebą jest duża ilość światła, więc warto umiejscowić go w bardzo nasłonecznionym miejscu. Bez wystarczającej ilości promieni słonecznych jego liście karłowacieją. Drugim ważnym wymaganiem jest zawsze dodatnia, dość wysoka temperatura (około 20-25 stopni). Aloes zwyczajny nie lubi nadmiaru wody, podlewamy go wyłącznie, kiedy ziemia jest wyraźnie przesuszona. Szkodzi mu również zalewanie rozety. Nie ma dużych wymagań co do podłoża, może być sadzony zarówno w zwykłej ziemi kwiatowej jak i specjalistycznym podłożu dla kaktusów i sukulentów. Ważne tylko, żeby ziemia była dość lekka, przepuszczalna i nie gromadziła wody. Nawożenia aloes potrzebuje raz w miesiącu. Można go przezimować, wstawiając do chłodniejszego pomieszczenia (10-14 stopni) i nie podlewając ani nie nawożąc w tym czasie – zwiększa to szanse na jego zakwitnięcie. Z reguły nie choruje, ale czasami mogą dręczyć go takie szkodniki jak mszyce czy przędziorki.
Aloes zwyczajny zastosowanie
Aloe vera posiada około 200 czynnych biologicznie składników. Najcenniejszy jest miąższ aloesu, bogaty w glikoproteiny, polisacharydy, aminokwasy, witaminy i mikroelementy. Nie powinno więc dziwić, że znajduje więc zastosowanie nie tylko jako roślina ozdobna, ale również w przemyśle żywieniowym, kosmetycznym, fryzjerskim oraz w medycynie tradycyjnej. Nie tylko zresztą w obecnych czasach – już starożytne cywilizacje Egiptu, Chin, Grecji i Rzymu wykorzystywały go do leczenia ran, oparzeń, a nawet łuszczycy.
Aloes zwyczajny w kosmetyce
Działanie kosmetyczne aloesu związane jest przede wszystkim z obecnością polisacharydów. Ułatwiają one wiązanie wody w skórze, a więc zapobiegają jej przesuszaniu. Stymulują także wzrost komórek naskórka, poprawiają ukrwienie, a także mają działanie osłaniające i przeciwzapalne. Jego właściwości antybakteryjne świetnie radzą sobie z trądzikiem, kojąc podrażnienia i działając jak balsam na wypryski. Z kolei kwasowość miąższu aloesowego jest zbliżona do kwasowości skóry, co koryguje i stabilizuje równowagę kwasowo-zasadową naskórka. Nic dziwnego, że aloes zwyczajny jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków, zwłaszcza kremów, balsamów, maseczek, dezodorantów, antyperspirantów i innych specyfików pielęgnujących skórę, powszechnie dostępnych w drogeriach.
Aloes zwyczajny we fryzjerstwie
Aloes ma także dobroczynny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy. Przede wszystkim odżywia cebulki włosów, wzmacnia włosy u nasady i pobudza je do wzrostu. Dzięki witaminom A oraz E chroni je także przed wolnymi rodnikami i szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Aloes zwyczajny nawilża skórę głowy oraz ogranicza wydzielanie łoju, przez co włosy mniej się przetłuszczają.
Na rynku jest dostępnych wiele specyfików do pielęgnacji włosów i skóry głowy, które powstały na bazie aloesu. Są to przede wszystkim różnego rodzaju szampony, odżywki, płukanki oraz maski do włosów.
Aloes zwyczajny cena
Ceny aloesów wahają się w zależności od sklepu oraz wielkości rośliny. Zważywszy jednak na to, że jest to popularny gatunek, nie są one zbyt wygórowane. Na roślinę wielkości około 12 cm wydamy od kilku do kilkunastu złotych. Za większe osobniki zapłacimy odpowiednio więcej. Warto jednak pamiętać, że aloes zwyczajny to dość szybko rosnąca roślina i kupując mniejszy okaz (oraz odpowiednio go pielęgnując) nie będziemy musieli długo czekać na jego rozrost.
Komentarze (0)